Ceny mleka ustabilizowały się na niskim poziomie. Ekspert: Problem dotyczy całej Europy

Doniesienia z Nowej Zelandii wskazują, że ceny ustabilizowały się na relatywnie niskich poziomach. Pomimo tego, wydaje się, że są podstawy do umiarkowanego optymizmu. 20 czerwca 2023 r. podczas aukcji przeprowadzonej na platformie internetowej Fonterra zaobserwowano wyraźny, bo sięgający 5,5%, wzrost ceny masła. Problem niskich cen ma nie tylko polskie, unijne, ale i brytyjskie barwy.

Czołowa mleczarnia w Wielkiej Brytanii ostrzega, że supermarkety będą musiały liczyć się z ograniczeniem dostaw mleka i jego przetworów, jeśli rolnicy nie otrzymają wyższych wynagrodzeń. Producenci rolni borykają się obecnie z podwyższonymi wydatkami związanymi z produkcją, co stanowi nie lada wyzwanie dla ich zdolności do kontynuowania produkcji.

Europa boryka się obecnie z rosnącymi kosztami produkcji, a i brakiem znaczącego popytu na artykuł mleczarskie. W tym samym czasie, w nasze miejsce na rynku chińskim powoli wchodzi Rosja. Nie ulega wątpliwości, że stosunki rolne między Rosją a Chinami zostały w ostatnim czasie wzmocnione.

Według raportu biura prasowego Olega Kożemyako, gubernatora obwodu primorskiego w Rosji, między władzami Rosji i Chin toczyły się rozmowy na temat ewentualnej realizacji wspólnej inicjatywy budowy zakładu produkcji mleka w proszku w prowincji Heilongjiang, który graniczy z rosyjskim Dalekim Wschodem.

Kozhemyako wyraził pewność co do poparcia budowy establishmentu przez przywódców poszczególnych narodów. Stwierdził ponadto, że operacjonalizacja przedsiębiorstwa może wymagać okresu 18 miesięcy. Białoruś ma potencjał do zaoferowania surowców i technologii, a Rosja jest przygotowana do inwestycji.

Dyskusje dotyczące różnych transgranicznych inicjatyw rolniczych najwyraźniej nasiliły się między Rosją a Chinami w ciągu ostatniego roku, ponieważ oba narody ustanawiają silniejsze stosunki polityczne.

YouTube player

Przeczytaj także: