Talk icon

Aktualności

29-03-2024

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Skrzydła nad polami. Innowacyjne zastosowania dronów w rolnictwie

drony w rolnictwie

Rolnictwo przyszłości potrzebuje nowoczesnych rozwiązań, które pomogą w realizacji planów dotyczących rozwoju gospodarstw w XXI wieku. Jednym z narzędzi do spełnienia tych zamierzeń są drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne. Drony do niedawna kojarzyły się z filmami science fiction, dzisiaj są wykorzystywane w przemyśle filmowym, wojskowym czy handlowym jako dostarczyciele zakupów. Drony zyskują coraz większe znaczenie również w rolnictwie, umożliwiając rolnikom wykonywanie takich czynności jak monitorowanie pól, zbiorów oraz roślin w sposób o wiele bardziej precyzyjny i efektywny niż przed upowszechnieniem tych maszyn w tej branży.

Jedną z podstawowych funkcji, które są bardzo przydatne w dzisiejszych uprawach roślin są efektowne zdjęcia wykonywane przez te maszyny. Drony wyposażone w kamery wykonują wysokiej jakości zdjęcia z powietrza, umożliwiając rolnikom monitorowanie wzrostu roślin, ocenę stanu upraw oraz wykrywanie problemów takich jak choroby czy niedobory wody.
Kolejną bardzo przydatną ich funkcją jest mapowanie pól. Drony mogą skanować pola uprawne, generując precyzyjne mapy, które pozwalają na dokładniejsze zarządzanie zasobami, identyfikację obszarów wymagających uwagi oraz optymalizację procesów agrotechnicznych.

Wśród licznych zalet i funkcjonalności tych robotów jest również optymalizacja procesów rolniczych. Drony doskonale nadają się do zastosowania przy nawadnianiu i stosowaniu pestycydów. Te latające maszyny mogą pomóc w identyfikowaniu obszarów, które wymagają nawodnienia lub pomóc w ochronie roślin, dzięki precyzyjnemu i zrównoważonemu stosowaniu wody, nawozów czy pestycydów.
Drony mogą również służyć do analizy plonów. Ich funkcjonalność można zastosować do dokładnego monitorowania roślin, dzięki czemu rolnicy mogą lepiej zaplanować zbiory i wydajność upraw.

W perspektywie redukcji kosztów i zwiększenia efektywności drony wydają się dobrym rozwiązaniem dla gospodarstw rolnych. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie zużycia zasobów. Ich bardzo  precyzyjne monitorowanie i zarządzanie uprawami, sprawia, że użycie dronów, może przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody, nawozów i pestycydów, co przekłada się na oszczędności finansowe oraz korzyści środowiskowe.

Tak jak w wielu filmach sci-fi mieliśmy do czynienia z błyskawiczną reakcją dronów, tak samo w rolnictwie ich szybka reakcja, może być bardzo pożądana. Ekspresowa szybkość i zdolność dronów do reakcji, sprawia, że w przypadku pojawienia się  jakichkolwiek problemów na polu, drony są zdolne je zidentyfikować, co pozwala rolnikom na szybsze reagowanie i podejmowanie skutecznych działań naprawczych, dzięki czemu straty mogą być o wiele mniejsze, a co za tym idzie koszty.

Podsumowując zastosowanie dronów w rolnictwie, można stwierdzić, że niosą za sobą wiele korzyści.  Najważniejsze ich cechy, które pomagają w zastosowaniu w rolnictwie to  zwiększenie precyzji i efektywności procesu uprawy, redukcja kosztów oraz ochrona środowiska. Technologia dronów stale jest ulepszana i unowocześniania, dlatego w ciągu najbliższych lat ich znaczenie dla rolnictwa, będzie rosło i staną się powszechnie użytkowane.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Instytut Gospodarki Rolnej.

 

Polecane artykuły

wybory samorzadowe 2024

Pejzaż polityczny w Polsce po wyborach samorządowych

protest rolnikiów

Protest rolników. Czy w Polsce nadchodzi era protestów rolniczych w stylu francuskich farmerów?

zaostrzenie protestów rolników

Zaostrzenie protestów rolniczych. Rolnicy poszli do biur polityków.