Jakie konsekwencje dla polskiego rolnictwa i rodzimej gospodarki może mieć podpisanie umowy CETA? O tym w programie Świat Rolnika Biznes rozmawiali z Ewą Zajączkowską Przemysław Wipler (Partia Wolność) oraz Paulina Lota (Instytut Spraw Obywatelskich).

Zapisy umowy CETA doprowadzą do zniesienia większości ceł między państwami członkowskimi UE a Kanadą, co budzi wiele kontrowersji. CETA-sceptycy dostrzegają w umowie zagrożenie dla Europy w potencjalnych nieobiektywnych wyrokach sądów arbitrażowych, które będą rozstrzygać spory inwestycyjne. Ponadto przeciwnicy CETA obawiają się też zalewu rynku tanią genetycznie modyfikowaną żywnością z Kanady. Co więcej, ich zdaniem istnieje ryzyko, że umowa zadziała tak samo jak porozumienie NAFTA między USA, Kanadą i Meksykiem i doprowadzi do niekorzystnych zmian na polskim i europejskim rynku rolnym.

Zwolennicy CETA dopatrują się natomiast szansy na uwolnienie handlu, możliwości poszerzenia spektrum wyboru konsumenckiego, zwiększenia konkurencji między firmami, oraz finalnie mobilizacji polskich przedsiębiorców do zabiegania o klienta poprzez poprawienie jakości swoich produktów oraz zwyżkę poziomu konkurencyjności cenowej.

Redaktor: Ewa Zajączkowska

Zdjęcia i montaż: Piotr Dublański/swiatrolnika.info

Fot. swiatrolnika.info

Spotkanie ministrow rolnictwa z panstw Europy Środkowej

Dziś na Węgrzech (w Wyszehradzie) odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii (GV4+4).

Więcej...
Ekoterroryzm coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Wywiad ze Szczepanem Wojcikiem

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej udzielił wywiadu dla portalu wmeritum.pl na temat zjawiska ekoterroryzmu, które...

Więcej...
133 mln euro na promocje produktów rolnych

Komisja Europejska w Rocznym Programie Prac na 2017 rok przeznaczy 133 mln euro na programy informacyjne i promocyjne...

Więcej...
Dlaczego Polska nie zdobywa rynku mleczarskiego w Azji – Analiza błędów

Podczas IV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mówiono dużo o możliwościach rynkowych...

Więcej...

   

Kontakt z Instytutem

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

2016 © Instytut Gospodarki Rolnej