Talk icon

Inwestycje, Gospodarka, Polityka

24-05-2024

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Protest europejskich rolników w Brukseli - 4 czerwca

protest rolników

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników. Wydarzenie rozpocznie się na Placu de 'Atomium 1, 1020 Bruxelles, Belgia. Rolnicy z całej Europy zbiorą się, aby wyrazić swój sprzeciw wobec regulacji Nowego Zielonego Ładu oraz innych polityk, które ich zdaniem zagrażają przyszłości europejskiego rolnictwa.

Organizatorami protestu są rolnicy z Polski (Instytut Gospodarki Rolnej), Holandii (Farmers Defence Force), Niemiec (Landwirtschaft Verbindet Deutschland E.V.) Belgii (Farmers Defence Force Belgium), Włoch (Agricoltori Italiani), Hiszpanii (6f), Rumunii (Asociatia Proprietari Paltinul), Francji (Coordination Rurale).

Organizatorzy podkreślają, że pełnią niejako techniczną rolę bo prawdziwymi organizatorami i gospodarzami protestu są ci rolnicy, którzy od miesięcy walczą o zmiany, podczas demonstracji oranizawowanych w calej Europe.“Ostatnie miesiące obfitowały w protesty rolników w niemalże wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej. To rolnicy jako pierwsi doświadczają efektów zmian jakie zaszły w Unii Europejskiej. Podejście, jakie prezentowali brukselscy urzędnicy i stojący za nimi politycy, do europejskich rolników i rolnictwa jest skandaliczne.

Już 4. czerwca- bezpośrednio przed wyborami do Europarlamentu europejscy rolnicy przypomną społeczeństwu jak ważna jest udział w tych wyborach oraz odsunięcie od władzy tych, którzy swoimi decyzjami niszczyli europejskich rolników.” - mówi Szczepan Wójcik - Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej “Vote them away”- to hasło przewodnie naszego protestu. Pomysłów na ograniczanie, zakazywanie europejskiego rolnictwa nie brakuje. O rolnictwie i innych kwestiach gospodarczych decydują ludzie którzy nie wiedzą nic o naszej pracy. Tak naprawdę to wspólnie - z przyjaciółmi z Polski, Niemiec, Francji, Belgii i wielu innych- wyruszamy w długą drogę ku Europie w której będzie miejsce dla europejskich rolników.” - mówi Jos Ubels- Wiceprezes Farmers Defence Force (Holandia). “Od miesięcy protestujemy. Solidarnie, razem z rolnikami z innych państw. 4 czerwca spotykamy się w jednym miejscu aby pokazać że europejskie rolnictwo to silna społeczność, która współpracuje i wspólnie będzie walczyć o normalność. Wszyscy powinniśmy tam być.” - dodaje Damian Murawiec z Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników. “Protest nie ma charakteru antyunijnego- wręcz przeciwnie- wszyscy uważamy, że koniecznym jest wprowadzenie zmian dla lepszego, sprawiedliwego funkcjonowania struktur Wspólnoty.” - podkreślają organizatorzy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wsparcia protestu i aktywnego w nim udziału.

więcej informacji: www.farmersforeurope.com

Kontakt dla mediów:
Monika Przeworska
m.przeworska@instytutrolny.pl
+48 513 712 448

Oświadczenie rolników dla obywateli UE:

Wraz z wprowadzeniem „Zielonego Ładu” 5 lat temu, Komisja Europejska wprowadziła przepisy i wymagania, które są sprzeczne z celami klimatycznymi, wymaganiami dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, a tym samym są sprzeczne z interesami was, obywateli UE! 

My, rolnicy UE,

1. Domagamy się wycofania przepisów związanych z tak zwanym Nowym Zielonym Ładem. Regulacje Nowego Zielonego Ładu osłabiają konkurencyjność europejskiego rolnictwa, zwiększając koszty produkcji rolnej w Europie i powodując redukcję europejskiej produkcji rolnej, doprowadzając europejskich rolników na skraj bankructwa. Dla wszystkich obywateli UE Nowy Zielony Ład stanowi także zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego (tym bardziej z
wojną na granicach UE!) oraz bezpieczeństwa żywności. Ponadto, Nowy Zielony Ład prowadzi do wycinania lasów (deszczowych), gdyż niezbędna produkcja żywności jest przenoszona poza UE.

2. Domagamy się absolutnej ochrony wewnętrznego rynku Unii Europejskiej. Stanowczo sprzeciwiamy się wpływom produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej z Maroka, Ukrainy i innych krajów spoza wspólnoty. Jednocześnie sprzeciwiamy się zawieraniu przez UE umów o wolnym handlu, które szkodzą europejskiemu rolnictwu i przetwórstwu rolno-spożywczemu, zwłaszcza umowom z Mercosur, Indiami itp. Domagamy się preferencji wspólnotowej w UE.

3. Domagamy się ochrony i wsparcia dla europejskiego sektora hodowli i chowu zwierząt. Nie zgadzamy się na ograniczenia żadnego sektora produkcji zwierzęcej, ponieważ ich rozwój jest ważnym elementem stabilności produkcji roślinnej i bezpieczeństwa żywnościowego w Europie. Niezależnie od gatunku zwierząt - zwierzęta futerkowe, bydło, świnie czy drób - ich hodowla powinna być utrzymana w Europie.

4. Domagamy się absolutnej ochrony prawa do korzystania z własności prywatnej. Nie zgadzamy się na próby przejęcia kontroli nad naszą ziemią, naszymi plażami i morzem, z którego czerpiemy korzyści. Domagamy się suwerenności państw członkowskich. Prosimy was, obywateli UE, abyście głosowali od 6 do 9 czerwca na lepszą i sprawiedliwszą Komisję Europejską i Parlament UE!

Skorzystajcie ze swoich praw, #votethemaway i sprawcie, by UE znów była wspaniała!

Data: 4 czerwca
Miejsce: Atomiumpark Dikkelindelaan 4, 1020 Bruksela, Belgia
Dla autobusów: Parking C
Początek programu: godzina 12:00

Polecane artykuły

protest rolników

Protest rolników w Brukseli. "Odgłosujmy ich". Rolnicy mówią dość!

debata

Gorąca debata o rolnictwie przedstawicieli Komitetów Wyborczych przed wyborami do Europarlamentu

gnojowica granica

Żywią i BRONIĄ Rolnicy włączają się w obronę polskiej granicy