Talk icon

Kancelaria Restrukturyzacyjna

19-12-2023

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Upadłość konsumencka. Szansa na nowe życie bez długów!

Upadłość konsumencka stanowi drugą szansę dla osób zadłużonych, które nie są w stanie regulować swoich długów. Jest to proces, w ramach którego długi mogą zostać umorzone, dając dłużnikowi możliwość rozpoczęcia od nowa swojej sytuacji finansowej.

Rola syndyka w upadłości konsumenckiej
Sąd wyznacza syndyka w momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej.Syndyk kieruje postępowaniem upadłościowym, zajmuje się zebraniem majątku upadłego, spieniężeniem go i rozdzieleniem uzyskanych środków wśród wierzycieli. Syndyk rekomenduje sposób zakończenia postępowania, co może obejmować umorzenie długów lub ustalenie planu spłaty. Syndyk zbiera majątek upadłego i spienięża go. Uzyskane środki zostają następnie przekazane wierzycielom.
Różnica między syndykiem a komornikiem
Komornik prowadzi egzekucję singularną, natomiast syndyk zajmuje się całością majątku danej osoby w procesie upadłościowym.
Długi mogą zostać umorzone w całości w sytuacji, gdy dłużnik nie spowodował celowo swojego bankructwa i nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań ze względu na swoją sytuację życiową.
Konieczność przeprowadzenia postępowania upadłościowego
Ogłoszenie upadłości przez sąd nie pozbawia klienta zadłużenia. Konieczne jest przeprowadzenie postępowania upadłościowego, w ramach którego sąd decyduje o umorzeniu długów. Korzystne jest skorzystanie z pomocy pełnomocnika z kancelarii, na każdym etapie postępowania upadłościowego, aby uzyskać wsparcie i porady od doświadczonych profesjonalistów.
Kiedy zdecydować się na upadłość konsumencką?
Upadłość konsumencką należy rozważyć, gdy posiadamy zobowiązania, których nie jesteśmy w stanie spłacić. Sąd ogłasza upadłość konsumencką, gdy osoba ma długi, których nie jest w stanie spłacić oraz złoży odpowiedni wniosek do sądu.Należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu, opisując przyczynę zadłużenia oraz wszystkie zobowiązania. Należy również przedstawić aktualną sytuację majątkową, dowodząc, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem długów. Proces upadłości konsumenckiej składa się z dwóch etapów. Pierwszy to okres ubiegania się o upadłość, który może trwać od jednego dnia do kilku miesięcy. Drugi to postępowanie upadłościowe, podczas którego następuje rozliczenie majątku, długów oraz korespondencja z wierzycielami. Ten etap trwa od trzech miesięcy do nawet roku.
Alternatywą dla upadłości konsumenckiej może być układ konsumencki, gdzie proponujemy rozwiązanie w postaci spieniężenia majątku. Ważne jest również podjęcie rozmów z wierzycielami oraz próba redukcji zobowiązań. Brak aktywności w sytuacji zadłużenia może prowadzić do lawinowego wzrostu długów. Warto rozważyć uporządkowanie sytuacji poprzez upadłość konsumencką, aby uniknąć problemów w przyszłości, takich jak egzekucja z emerytury lub renty.Długi niepodlegające procesowi upadłości to należności alimentacyjne, należności orzeczone przez sądy karne za wywołanie uszczerbku, rozstroju zdrowia
Nowe życie finansowe
Osoba upadła zaczyna nowe życie bez długów, ma możliwość normalnego funkcjonowania i zaciągania zobowiązań. Wierzyciele nie mają możliwości wszczynania wobec takiej osoby postępowań sądowych, egzekucyjnych.

Wybór kancelarii pomagającej w procesie upadłości
Sposobem na ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest zgłoszenie się do doradców restrukturyzacyjnych lub kwalifikowanych doradców restrukturyzacyjnych
Najlepiej w takim przypadku postawić na doświadczonych specjalistów, którzy prowadzą takie postępowania i posiadają praktyczną wiedzę, którzy nie boją się podejmować działań w imieniu klienta, od napisania wniosku po reprezentację przed sądem.
 

Polecane artykuły

EUnitedAgri

Szczyt rolniczy #EUnitedAgri w Brukseli

walencja manifest

Manifest europejskich rolników Walencja 2024

hodowla zwierząt

Atak na na hodowlę zwierząt futerkowych wstępem do likwidacji hodowli zwierząt w Polsce