Talk icon

Inwestycje, Gospodarka, Polityka

26-02-2024

Autor: Jakub Szlachcic

Ogólnopolski strajk rolników: Na granicy bez zmian

strajk rolników na granicy

W miniony weekend odbyły się protesty rolników na granicy Polski z Ukrainą w Zosinie oraz na przejściu granicznym z Niemcami w Świecku. To właśnie tam rolnicy zablokowali granice.

Przejście graniczne w Zosinie w powiecie hrubieszowskim to symboliczne miejsce, to właśnie tam w 2022 r. rozpoczął się pierwszy strajk polskich rolników związany z niekontrolowanym napływem ukraińskiego zboża. W miniony weekend rolnicy zaostrzyli swoją akcję i całkowicie zablokowali ruch do przejść granicznych, uniemożliwiając przepuszczanie ciężarówek czekających na granicy z Ukrainą. 

Fot. IGR

W Zosinie dosżło również do wspólnej deklaracji rolniczych liderów, którzy ogłosili, że wszystkie organizacje rolnicze się połączyły i mówią jednym głosem.
Rolnicy spotkali się także z ministrem Siekierskim, który podkreślił, że "było to spokojne, merytoryczne lecz trudne spotkanie, a problemy, które są do rozwiązania wynikają z zaszłości". Minister powiedział, również, że „rolnicy doskonale wiedzą, kiedy i co wysiewać i nic nie powinno  być im narzucane, ugorowanie w czasie, kiedy jest niska opłacalność produkcji, jest niepożądane".

Fot. IGR

Granica z Niemcami zablokowana
Również w weekend 25 lutego 2024 r. rolnicy zorganizowali protesty na granicy w Świecku, blokując autostradę A2 w ramach protestu przeciwko napływowi towarów z Ukrainy. Ich niezadowolenie skupiło się także na tzw. Zielonym Ładzie UE, który dotyczy ograniczania rolnictwa i coraz wyższych kosztów produkcji.

Działania Protestujących
Rolnicy na granicy z Niemcami w Świecku, nie kryli swojego zdenerwowania tym co się dzieje w rolnictwie i zapowiadali walkę o zdrową żywność na polskich stołach. Na granicy do protestujących polskich rolników dołączyli rolnicy z Niemiec, którzy również wyrażają swoje niezadowolenie i prowadzą protesty z podobnymi postulatami. W poniedziałek 26 lutego ministrowie rolnictwa UE mieli spotkać się w Brukseli, aby omówić nowe propozycje Komisji Europejskiej mające na celu zmianę regulacji unijnych dotyczących rolnictwa.
Protesty rolników w Świecku stanowiły część szerszej serii demonstracji rolników w całej Europie, które miały na celu wyrażenie niezadowolenia z istniejącej sytuacji w rolnictwie.

Źródło: YouTube/Świat Rolnika

Polecane artykuły

drony w rolnictwie

Skrzydła nad polami. Innowacyjne zastosowania dronów w rolnictwie

zaostrzenie protestów rolników

Zaostrzenie protestów rolniczych. Rolnicy poszli do biur polityków.

EUnitedAgri

Szczyt rolniczy #EUnitedAgri w Brukseli