Talk icon

Inwestycje, Gospodarka, Polityka

10-08-2023

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Kto i kiedy musi zapłacić podatek od zakupu działki?

podatek od zakupu działki

Według polskiego prawa podatek od zakupu nieruchomości w tym również np. działki uregulować musi osoba, która ją nabyła.

Z poniższego artykułu dowiecie się Państwo, z jakimi kosztami należy się liczyć oraz na jakie rzeczy uważać przy wycenie nieruchomości.

Jakich rzeczy należy unikać przy wycenie?

Kupujący nieruchomość, w tym działkę, zobowiązany jest zgodnie z polskim prawem do uregulowania odpowiedniego podatku. Wysokość tego podatku oraz jego rodzaj uzależnione są od wartości nieruchomości, oraz roli strony kupującej. W przypadku transakcji z osobą fizyczną nabywca działki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, czyli tzw. podatkiem PCC w wysokości 2%.

Ważne jest jednak, aby nie próbować obniżać ceny nieruchomości w akcie notarialnym w celu uniknięcia wyższego opodatkowania, ponieważ taka praktyka jest nielegalna i może skutkować poważnymi konsekwencjami. Znaczące różnice między faktyczną wartością nieruchomości a jej rynkową w momencie sprzedaży mogą spowodować kontrolę ze strony urzędu skarbowego, której okres obowiązywania wynosi 5 lat. W przypadku stwierdzenia niedopłacenia podatku PCC z powodu zaniżenia wartości nieruchomości, urząd skarbowy może zażądać uiszczenia różnicy wraz z odsetkami. Ponieważ kontrole tego rodzaju zazwyczaj rozpoczynają się pod koniec pięcioletniego okresu, kwota do zapłaty może być znaczna.

Dlatego, jeśli sprzedający decyduje się na sprzedaż działki po niższej cenie, zaleca się także podanie w akcie notarialnym wartości rynkowej nieruchomości i opodatkowanie tej kwoty w ramach PCC. Dzięki temu uniknie się nieprzyjemnych sytuacji po kilku latach, a kwota do uregulowania na pewno będzie niższa niż w przypadku opodatkowania nierealnej ceny wraz z odsetkami.

Podatek od zakupu działki – kiedy należy opłacić? 

Notariusz nalicza podatek PCC w wysokości 2% od wartości zakupu działki i pobiera go w trakcie podpisywania aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. Następnie notariusz przekazuje stosowne dokumenty do urzędu skarbowego i rejestruje całą kwotę podatku od strony kupującego w imieniu tego ostatniego.

Polecane artykuły

Sztuczne warunki

Sztuczne warunki, czyli jak polski rolnik może być zniszczony przez nieprecyzyjne prawo

Restrukturyzacja

Wróblewscy: Restrukturyzacja pomogła nam wygrać z problemami finansowymi gospodarstwa

Zjednoczenie rolników

Malczewski: Zjednoczenie rolników może ochronić europejskie rolnictwo