Talk icon

Kancelaria Restrukturyzacyjna

06-11-2023

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Zadłużenie gospodarstw rolnych stale rośnie! Piotrowski: Sytuacja może być gorsza niż wskazują dane statystyczne

Jaka jest obecna sytuacja i kondycja finansowa polskich rolników? Jak kształtuje się zadłużenie gospodarstw rolnych? 

Na te i inne pytania odpowiedział mecenas Krzysztof Piotrowski w rozmowie z Moniką Przeworską. Jego zdaniem na problemy polskich rolników wpływ ma wiele czynników, które bardzo często nie są zależne od nich samych.

Jak kształtuje się zadłużenie gospodarstw rolnych w Polsce?

Mecenas Krzysztof Piotrowski, który jest radcą prawnym, a także doradcą restrukturyzacyjnym odniósł się do obecnej kondycji finansowej polskich rolników. Jego zdaniem zadłużenie gospodarstw rolnych jest wyższe, niż wskazują na to dane statystyczne.

“Gdy zapoznaję się z danymi statystycznymi, które mówią o tym, że kilkanaście procent gospodarstw rolnych ma długi, a jednocześnie wychodzę u siebie na wsi i rozglądam się naokoło, to wydaje mi się, że chyba jest trochę gorzej, niż przedstawiają to te dane. Wydaje mi się, że każdy z moich sąsiadów ma zobowiązania. Może nie każdy ma takie nieobsługiwane zobowiązania, ale jednak branża rolnicza i gospodarstwa rolne to są podmioty, którym chętnie oferowano finansowanie, które chętnie korzystały z finansowania, ale przyszedł też czas rozliczania się. Na dodatek przyszedł teraz ten gorszy czas, kiedy te zobowiązania przyrastają w zastraszającym tempie – czyli wielkość tych zobowiązań nieobsługiwanych, jak również liczba gospodarstw ze zobowiązaniami. Więc wydaje mi się, że chyba każdy ma jakieś tam mniejsze albo większe zobowiązania, lecz oby jak najmniej z nas miało te nieobsługiwane” – wyjaśnia Piotrowski

Jak zauważa polscy rolnicy w ostatnich latach, bardzo często zaciągali zobowiązania, by dostosować lub rozwinąć swoje gospodarstwa do obowiązujących przepisów. Dodatkowo wielu z nich nie do końca zapoznało się z pełnymi warunkami zaciągniętych kredytów.

“Wydaje mi się, że tych płatności jest coraz więcej i cofając się do tyłu to wymagania tego rozwoju rolnictwa oraz intensyfikacji gospodarki rolnej i pracy na gruncie wymagał tego, żeby: kupić lepsze maszyny, stosować nowsze metody, wykorzystywać tak naprawdę coraz więcej środków, a także robić pewne rzeczy coraz dokładniej. Przecież nawet jeśli chodzi o uprawę buraków, to przecież mamy kontrole, jak to robimy, jakie środki ochrony roślin są stosowane. Więc żeby nadążyć za tym wszystkim, trzeba było inwestować i mieć coraz większe te opryskiwacze oraz każdy, kto mógł, to się zbroił. Szczerze powiedziawszy w takiej trochę nadziei, że na pewno jakoś to będzie. Druga sprawa, to tak szczerze powiedziawszy, kto z nas szczegółowo czytał wszystkie warunki umowy kredytowej i zwracał uwagę na to, że w sytuacji, kiedy ten WIBOR będzie rósł, stopy procentowe będą rosły, to się zrobi ciężko. No niestety niewiele osób to robiło” – podkreśla mecenas.

Piotrowski: Większość przyczyn problemów jest niezależne od rolników

Mecenas w rozmowie z Moniką Przeworską odniósł się również do przyczyn wpływających na zadłużenie gospodarstw rolnych. Jak podkreślił, w ostatnich latach polskie gospodarstwa musiały liczyć z nagromadzeniem się problemów.

“Rosnące stopy procentowe były na pewno jedną z przyczyn problemów finansowych na polskiej wsi. Tych powodów to się tam nam ostatnio nagromadziło, bo zaczynając od pandemii, poprzez wojnę, stopy procentowe i kończąc na tym, co pewnie jest takie najbardziej od nas zależne i najtrudniejsze do zaakceptowania, czyli zachowanie naszych kontrahentów. Mamy przecież takie sytuacje, kiedy spotykamy się z firmą, która wyleasingowała nam sprzęt, a ona chce płatności w terminie. Jeśli nie to wypowiada umowę, a po wypowiedzeniu umowy prosi o zwrot sprzętu. To są takie proste sytuacje, ale mamy jeszcze gamę nieuczciwych kontrahentów. Przecież nawet w tym studiu rozmawialiśmy o KAMPOL FRUIT, gdzie cała rzesza rolników była poszkodowana działaniem tej firmy” – podkreśla mecenas Krzysztof Piotrowski. 

Wyjaśnia również, że gospodarstwo rolne w dzisiejszych czasach jest tak naprawdę skomplikowanym przedsiębiorstwem, w którym wydarzenia gospodarcze i finansowe nie zawsze zależą od rolnika.

“Rolnicy przy takiej sytuacji znajdują się w takich kleszczach. Z jednej strony mamy bank, mamy leasingodawcę lub kredytodawcę, który powie: no przecież mamy umowę, ma pan tam ustaloną datę raty, to powinien pan sobie zaplanować; a z drugiej strony mamy odbiorcę towaru. Dzisiaj mamy taką sytuację, że kosimy kukurydzę, ceny jakieś tam są rynkowe – wahają, trochę zmieniają – natomiast wczoraj ja na swoim polu w związku ze żniwami dowiadywałem się, że nie każdy chce ją odbierać. Także mamy cenę rynkową, ale i tak nie każdy chce ją odbierać, więc pytanie co będziemy robili? Nie każdy może magazynować, nie każdy może sobie zostawić w rękawie czy suszyć u siebie. Pojawi się pomysł zainwestowania w suszarnie, ale tam też się pojawią raty i tę suchą kukurydzę też będzie trzeba sprzedać. Więc ci, którzy uważają, że praca w gospodarstwie rolnym jest prosta, to są w błędzie, bo nie jest prosta. To jest tak naprawdę skomplikowane przedsiębiorstwo, w którym wydarzenia gospodarcze i finansowe nie zawsze są zależne od rolnika. Pandemia nie zależała od rolnika, wojna nie zależała od rolnika, stopy procentowe nie zależały od rolnika i to, że kontrahent mu nie zapłaci, to też najczęściej nie zależy” – mówi Piotrowski.

Polecane artykuły

5dlazwierzat

Nie będzie powrotu do Piątki dla zwierząt!

rozbudowa infrastruktury

Polska ma szansę stać się krajem tranzytowym! Piątkowska: Konieczna jest rozbudowa infrastruktury

Polscy rolnicy

Szymańczak: Rolnicy oczekują systemowych rozwiązań, a nie doraźnych dopłat