Talk icon

Kancelaria Restrukturyzacyjna

20-11-2023

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego staje się coraz popularniejsza! Piotrowski: Warto zdać się na pomoc fachowców

W jaki sposób restrukturyzacja gospodarstwa rolnego może pomóc polskim rolnikom, którzy wpadli w problemy finansowe? 

Jak wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, od stycznia do września 2023 r. ogłoszono 1539 postępowań restrukturyzacyjnych. Natomiast w 2022 r.  było to 1080 postępowań. Kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Piotrowski z Kancelarii Piotrowski i Wspólnicy podkreśla, że wzrost postępowań zawdzięczamy popularyzacji wiedzy o tym narzędziu. 

W jaki sposób odbywa się restrukturyzacja gospodarstwa rolnego?

Aktualnie najczęściej występującym typem postępowania jest procedura zatwierdzenia układu, stanowiąca aż 90% wszystkich prowadzonych spraw. Na drugim miejscu znajduje się proces sanacyjny, natomiast trzecie miejsce zajmuje przyśpieszone postępowanie układowe.

“Mamy trzy opcje, czy to ja decyduję, czy to kancelaria decyduje, którą opcję mam wybrać?” – pyta dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej Monika Przeworska.

“Zawsze decyduje podmiot restrukturyzowany, ale nie musi wiedzieć na początku tej drogi, jakie narzędzie jest dla niego najlepsze – podkreśla mecenas Piotrowski. Mamy dwie możliwości albo będziemy tkwili, albo coś zrobimy.

Procedura układowa cieszy się największą popularnością ze względu na swoją prostotę; to rolnik podejmuje decyzję o jej zastosowaniu, a rozpoczyna ją doradca restrukturyzacyjny bez konieczności angażowania sądu. 

Skutkiem tego postępowania jest tymczasowe zawieszenie egzekucji, co oznacza ochronę całego majątku rolnika. Proces nie może trwać zbyt długo, musi zostać zakończony w ciągu czterech miesięcy, w trakcie których rolnik jest nietykalny pod względem utraty mienia – ani z gospodarstwa, ani z rachunku bankowego. Także jego sytuacja pozostaje w stanie zamrożenia.

“Ten układ to jest tak naprawdę ułożenie się z wierzycielami, dogadanie się z nimi” – podkreśla mecenas Piotrowski.

Przez te 4 miesiące uzgadniamy, co możemy zaproponować wierzycielom i przeprowadzamy głosowanie z wierzycielami. Jest to również okres gdy rolnik może być spokojny o swoje gospodarstwo, postępowanie sądowe, komornicze itp.

“Najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych dotyczy indywidualnych działalności gospodarczych, bo aż 57 % a 20% dotyczy gospodarstw rolnych” – dodaje Monika Przeworska.

“My rozmawialiśmy kiedy z rolnikami, gdzie gospodarstwo rodzinne po ojcu dziadku miało być licytowane i to trzeba bronić” – mówi kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny Krzysztof Piotrowski.

Warto konsultować swoje sprawy z ekspertami

W sytuacji, gdy druga strona przedstawia nam propozycje układu, istnieje opcja obrony swoich interesów poprzez negocjacje lub wykluczenie tej strony z układu. Jeśli jesteśmy obeznani w tej kwestii, możemy samodzielnie podjąć próbę porozumienia; jednak jeżeli brakuje nam wiedzy w tym obszarze, zaleca się skonsultowanie się z ekspertami specjalizującymi się w tej dziedzinie.

“Rolnicy są tą grupą społeczną, która jest najbardziej zadłużona” – potwierdza dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej Monika Przeworska.

Według mecenasa Piotrowskiego restrukturyzacja gospodarstwa rolnego, to nie czas konfliktu tylko rozejm w wojnie, to także czas negocjacji. Warto w takim wypadku zdać się na pomoc fachowców.

Polecane artykuły

hodowla zwierząt

Atak na na hodowlę zwierząt futerkowych wstępem do likwidacji hodowli zwierząt w Polsce

sieci energetyczne

Modernizacja sieci energetycznych obszarów wiejskich

działanie osoby trzeciej

Czy działanie osoby trzeciej może być uznane jako czynność prawna upadłego?