Inwestycje, Gospodarka, Polityka
29-04-2024
27 kwietnia 2024 roku rolnicy zgromadzili się w hiszpańskiej Walencji, by pokazać swoje zjednoczenie oraz wyrazić swój protest przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej. Demonstracja była wyrazem narastającej frustracji rolników, którzy zmagają się z problemami zagrażającymi ich egzystencji.
Problemy rolników
Protestujący domagali się całkowitej likwidacji Zielonego ładu w rolnictwie, wsparcia rządowego, w tym zachęt finansowych w walce o konkurencyjność oraz powstrzymania importu towarów rolnych z krajów MERCOSUR oraz Maroka i Ukrainy. Przedstawiciele z Polski podczas manifestacji w Walencji, zwrócili uwagę na podobne problemy polskich i hiszpańskich rolników, a także zmianę podejścia Unii Europejskiej do rolnictwa.
- Nasze gospodarstwa bankrutują. Wy macie problem z produktami z Maroka, my walczymy z przeciwnościami w związku z napływem produktów rolnych z Ukrainy, ale to nie wszystko. Unia Europejska, do której wchodziliśmy, miała dbać o rynek wspólnotowy. Nie robi tego, nie dba o europejskiego rolnika, dba wyłącznie o siebie - podkreśliła podczas wiecu Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.
Maszerując ulicami Walencji rolnicy wykrzykiwali hasła “STOP Zielonemu ładowi!”, “All for one!”
Rolnicy zwrócili uwagę na szereg problemów, w tym utrudnianie efektywnego zarządzania gospodarstwami czy niskie ceny skupu, które nie pokrywają wysokich kosztów produkcji, co zagraża rentowności. Hiszpańscy rolnicy dodatkowo borykają się z podobnymi problemami co ich polscy koledzy. Napływ taniej żywności z importu w szczególności z Maroka sprawia, że ich produkcja nie ma szans z afrykańską i staje się całkowicie nieopłacalna. W protestach brała udział m.in. delegacja z Instytutu Gospodarki Rolnej.
- Wszyscy rolnicy w Europie niestety borykają się z ogromną ilością problemów. Wczorajszy dzień obfitował mnóstwo spotkań właśnie tutaj w Hiszpanii spotykamy się w Walencji, żeby rozmawiać o rozwiązaniach dla europejskiego rolnictwa, szczególnie w kontekście nadchodzących problemów. Podczas spotkań związanych z wyborami do europarlamentu, zauważyliśmy, że te same problemy dotykają nas wszystkich. My jako Polacy mierzymy się z produktami rolno-spożywczymi z Ukrainy. Hiszpańscy rolnicy jednoznacznie mówią bardzo dużo na temat produktów z Maroka, które zalewają ich rynek, tak więc, pomimo tego, że jesteśmy na drugim końcu Europy, to rozmawiamy o tych samych problemach – podkreśliła Monika Przeworska, dyrektor IGR.
Hiszpania dołącza do #EUnitedAGRI
Hiszpania stała się kolejnym krajem, który dołączył do europejskiej platformy jednoczącej rolników z całej Unii Europejskiej w walce o prawo do uprawy ziemi i hodowli zwierząt.
- Postulaty, które formułujemy, są identyczne, przede wszystkim dotyczą ochrony rynku wspólnotowego. Bardzo mnie cieszy fakt, że wszyscy zjednoczyli się wokół jednej platformy, prowadzonej w Instytucie Gospodarki Rolnej i platformie EUnitedAgri, ponieważ zjednoczeni możemy naprawdę zmienić rzeczywistość – stwierdziła Monika Przeworska Instytutu Gospodarki Rolnej.
Protest w Walencji był manifestacją determinacji rolników w walce o swoje prawa i porzucenie polityki unijnej narzucającej rolnikom przepisy tzw. Zielonego ładu, który de facto zabija produkcję rolniczą w krajach wspólnoty. Protest pokazał również, że sektor rolny potrzebuje dalszych działań, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego i rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej.