Talk icon

Kancelaria Restrukturyzacyjna

12-12-2023

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

ABC restrukturyzacji przedsiębiorstw

Restrukturyzacja przedsiębiorstwa jest zbiorem działań mających na celu przywrócenie płynności funkcjonowania przedsiębiorstwa, które straciło płynność finansową lub ma zagrożone funkcjonowanie z tego powodu. Działania te mają na celu przywrócenie zdolności do funkcjonowania, czyli opłacenia kosztów i generowania zysku.

Korzyści restrukturyzacji dla firmy z utratą płynności finansowej.

Głównym celem restrukturyzacji jest przywrócenie płynności finansowej i zdolności do funkcjonowania.
Restrukturyzacja pozwala na zapłacenie bieżących kosztów i generowanie zysku, co umożliwia dalsze funkcjonowanie firmy. Uporanie się z brakiem płynności finansowej pozwala na zaplanowanie dalszej działalności i pewność pokrycia kosztów w przyszłości. Dzięki restrukturyzacji firma może skupić się na rozwoju i uniknąć dalszych trudności finansowych.

Dostępne narzędzia i strategie restrukturyzacyjne.
Podstawowym narzędziem jest możliwość pracy nad restrukturyzacją będąc w pewnego rodzaju ochronie, co zapewnia spokój w dalszej działalności.
Dodatkowo, narzędzia restrukturyzacyjne mogą obejmować takie działania jak uniknięcie wypowiedzenia umowy leasingu, najmu, kredytu czy odebrania przedmiotu leasingu.
Czynniki sukcesu w restrukturyzacji firm w trudnej sytuacji finansowej

Moment rozpoczęcia restrukturyzacji
Kluczowym czynnikiem sukcesu jest rozpoczęcie restrukturyzacji w odpowiednim momencie, gdy problem finansowy jest dostrzegalny. Wczesne podjęcie działań ułatwia negocjacje z wierzycielami i partnerami biznesowymi. Szczerość w komunikacji z kontrahentami i wierzycielami jest kluczowa. Przekazywanie rzetelnych informacji na temat powstania problemu oraz planu jego rozwiązania buduje zaufanie i zwiększa szanse na pomyślną restrukturyzację. Kroki przekonujące partnerów biznesowych i inwestorów ważne jest profesjonalne podejście do kontrahentów i instytucji finansowych. Konieczne jest wypracowanie planu restrukturyzacyjnego oraz przedstawienie sytuacji, czemu doszło do problemu oraz jaki plan działania proponujemy. W procesie restrukturyzacji w rolnictwie kluczowym etapem jest świadomość problemu finansowego, który może pojawić się w przyszłym okresie rozliczeniowym. Następnie konieczne jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu procesu restrukturyzacji, przygotowanej wraz z konkretnym pomysłem działania. Restrukturyzacja jest bowiem narzędziem służącym do wdrożenia planu rozwiązania sytuacji finansowej. Kolejnym istotnym krokiem jest spotkanie z wierzycielami, podczas którego przedsiębiorca prezentuje przygotowane liczby oraz argumenty przemawiające za udzieleniem wsparcia finansowego na określony okres.

Koszty i korzyści restrukturyzacji
Koszty restrukturyzacji w rolnictwie obejmują przede wszystkim wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem, takie jak podróże i spotkania z wierzycielami. Dodatkowo, inwestycje w naprawę i uruchomienie nowych części działalności, jak na przykład suszarni, również stanowią istotny element kosztów restrukturyzacyjnych. Warto zwrócić uwagę na konieczność zrównoważenia tych kosztów z oczekiwanymi korzyściami, takimi jak dodatkowe zyski z nowych gałęzi działalności rolniczej. Kluczowym etapem restrukturyzacji jest świadomość problemu finansowego. Podjęcie decyzji o restrukturyzacji powinno być poprzedzone konkretnym pomysłem działania. Spotkanie z wierzycielami wymaga profesjonalnego przygotowania oraz przekonującej prezentacji argumentów. Koszty restrukturyzacji obejmują bieżące wydatki oraz inwestycje w rozwój nowych gałęzi działalności. Istotne jest zrównoważenie kosztów restrukturyzacji z oczekiwanymi korzyściami finansowymi.

Polecane artykuły

Wybory

Kosmal: Partia, która zdobędzie głosy polskiej wsi, wygra wybory

5dlazwierzat

Nie będzie powrotu do Piątki dla zwierząt!

ue-mercosur

Rząd UE nakłada surowe zasady na własnych rolników dotyczące sposobu produkcji, w które to rolnicy sami muszą inwestować, a jednocześnie są karani rabatami i ograniczeniami, gdy nie mogą ich spełnić.