Talk icon

Inwestycje, Gospodarka, Polityka

24-11-2023

Autor: Jakub Szlachcic

Modernizacja sieci energetycznych obszarów wiejskich

sieci energetyczne

1 mld euro na na modernizację sieci energetycznych obszarów wiejskich. KE wydała zgodę.

Jak poinformował wiceminister rolnictwa a jednocześnie Pełnomocnik Rządu ds. Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich, Janusz Kowalski, dotacja dla rolników na budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej w celu umożliwiania przyłączania nowych źródeł OZE wyniesie 971 mln euro, to jest ponad 4,3 mld zł.

Polska z programu REPowerEU dostanie aż 35% z sumy wszystkich środków.

Pieniądze przeznaczone na budowę nowych sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich są powiązane z reformą spółdzielni energetycznych.  Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw jest powiązana z planem RePowerEU, który powstał z inicjatywy Komisji Europejskiej w odpowiedzi na problemy pojawiające się na światowym rynku energii wywołane wojną na Ukrainie. Celem strategicznym RePowerEU jest niezależność energetyczna Unii Europejskiej od importu paliw kopalnych oraz oszczędność energii, dywersyfikacja dostaw energii oraz przyspieszone wprowadzanie energii ze źródeł odnawialnych.

Problemy z rozwojem OZE na obszarach wiejskich

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obecnie największym problemem związanym z rozwojem OZE na terenach wiejskich jest brak możliwości przyłączania nowych instalacji OZE do sieci niskiego napięcia (nN) i średniego napięcia (SN). Dzięki unijnej dotacji będzie możliwe przyłączanie nowych biogazowni rolniczych, zostanie także ograniczone ryzyko wprowadzania przez operatorów sieci, czasowych ograniczeń w poborze energii elektrycznej. Unijna dotacja umożliwi, także zwiększenie absorpcji i efektywności wykorzystania środków finansowych na budowę instalacji OZE. Ponadto ograniczy ryzyko wprowadzania przez operatorów sieci czasowych ograniczeń w poborze energii elektrycznej na co zwracali uwagę przedsiębiorcy z sektora rolno-spożywczego. W ramach programu RePowerEU zostanie również przeprowadzona transformacja energetyczna na bazarach wiejskich, co ma związek z zagrożeniem ubóstwa energetycznego tych miejsc.

 

Polecane artykuły

zaostrzenie protestów rolników

Zaostrzenie protestów rolniczych. Rolnicy poszli do biur polityków.

protest rolnikiów

Protest rolników. Czy w Polsce nadchodzi era protestów rolniczych w stylu francuskich farmerów?

WPR Zielony ład

Unia robi pierwszy krok. Zielony ład i WPR do zmiany