Talk icon

Inwestycje, Gospodarka, Polityka

31-01-2024

Autor: Jakub Szlachcic

KE zawiesza GAEC 8 w 2024 r. Będzie odstąpienie od ugorowania!

GAEC8 ugorowanie

Doskonałe wieści dotarły z Brukseli dla europejskich rolników. Komisja Europejska postanowiła, że pozwala odstąpić od obowiązkowego ugorowania 4 proc. gruntów ornych czyli od normy GAEC 8. Do zatwierdzenia unijnego rozporządzenia potrzeba jeszcze większości podczas głosowania na posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa, ale z tym nie powinno być problemów, ponieważ większość państw chciała uchylenia tej normy prawnej.
Bioróżnorodność zamiast ugoru
Według propozycji KE obszary nieprodukcyjne na 4 proc. gruntów rolnicy będą mogli zastąpić uprawą roślin wiążących azot (bobik lub groch) lub międzyplonów na 7 proc. powierzchni gruntów w gospodarstwie - podaje Farmer.pl
Niestety nie do końca to wygląda tak różowo, bo na tych gruntach absolutnie nie będzie można stosować środków ochrony roślin. Rozporządzenie wydane przez KE ma obowiązywać z mocą wsteczną czyli od 1 stycznia 2024 r. Komisja Europejska swoją niespodziewaną decyzję odnośnie zniesienia na 2024 r. GAEC8, argumentuje tym, że w ostatnim roku rolnicy mierzyli się z kryzysem gospodarczym wywołanym wysoką inflacją, a także tym, że na rynku zbóż nastąpił spory spadek cen. Dodatkowo nastąpiły radykalne zjawiska pogodowe, które również miały wpływ na decyzję komisji.  Ponadto presja rynkowa, która była wynikiem wspierania przez Unię Ukrainy również dała się we znaki europejskim rolnikom.
Strajki w Europie a decyzja KE
Ostatnie głośne strajki rolników w Niemczech, Holandii, we Francji, Polsce czy na Litwie mocno przyczyniły się do zmiany rozporządzenia dotyczącego GAEC8. Ogromne protesty w Berlinie czy ostatnio oblężenie Paryża nie pozostały w Brukseli bez echa. Warto dodać, że ponoć prezydent Francji Macron był jednym z decydentów, który chciał zmiany w tym zakresie. Jak podaje na swoim koncie na portalu X, Prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Jacek Zarzecki, nie tylko polski komisarz ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski przyczynił się do tej zmiany, ale swój udział mieli także komisarz ds. Handlu międzynarodowego Dombrovskis, odpowiadający za Bezpieczeństwo żywności i dobrostan zwierząt - komisarz Kyriakides, za Ochronę środowiska - komisarz Sinkevičius, za  Zielony ład - komisarz Šefčovič oraz za Klimat - komisarz Hoekstra.
Źródło: Farmer.pl, X

Polecane artykuły

wybory samorzadowe 2024

Pejzaż polityczny w Polsce po wyborach samorządowych

walencja protest rolników

Walencja: Rolnicy z Europy jednym głosem w obronie rolnictwa

hodowla zwierząt

Atak na na hodowlę zwierząt futerkowych wstępem do likwidacji hodowli zwierząt w Polsce