Talk icon

Aktualności

28-02-2024

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Kompostowanie w zrównoważonym rolnictwie

kompostowanie rolnictwo przyszłości

Jednym ze środków, który odgrywa kluczową rolę w zrównoważonym rolnictwie, stanowiąc skuteczną metodę utylizacji organicznych odpadów rolniczych oraz poprawy struktury gleby jest kompostowanie. Pozwala ono również na zmniejszenie ilości odpadów, poprawę jakości gleby oraz zwiększenie plonów. Korzyści z Kompostowania wpływają na poprawę struktury gleby. Kompost poprawia strukturę gleby poprzez zwiększenie zawartości materii organicznej, co przekłada się na lepszą retencję wody i składników odżywczych. Kolejną rolę jaką spełnia kompostowanie jest zmniejszenie uzależnienia od nawozów sztucznych, dzięki kompostowi rolnicy mogą zmniejszyć wykorzystanie nawozów sztucznych, co nie tylko obniża koszty produkcji, lecz także redukuje negatywny wpływ na środowisko.

Kompostowanie redukuje także odpady. To właśnie dzięki temu procesowi dochodzi do przekształcenia odpadów organicznych, takich jak resztki roślinne czy obornik, w cenny nawóz organiczny, co ogranicza ilość odpadów i zmniejsza negatywny wpływ na środowisko.
Cały proces kompostowania zaczyna się od zbierania odpadów organicznych. Rolnicy zbierają odpady organiczne, m.in. resztki roślinne, ściółkę z obory czy pozostałości po zbiorach i następnie przetwarzają w kompost. Dalej odpady są  przetwarzane w procesie kompostowania, w którym mikroorganizmy rozkładają materię organiczną w obecności tlenu, tworząc bogaty w składniki odżywcze kompost. Po przejściu powyższych procesów rolnicy wykorzystują kompost na polu, co poprawia jakość gleby i wpływa korzystnie na plony.

Proces kompostowania jest bardzo potrzebny, jednak nie każdy rolnik, wie jak go przeprowadzić dlatego potrzebne jest profesjonalne szkolenie oraz dostęp do odpowiednich technologii.
Wprowadzenie kompostowania w zrównoważonym rolnictwie wymaga długoterminowego planowania oraz współpracy między sektorem rolniczym a władzami publicznymi. Kompostowanie odgrywa kluczową rolę w osiąganiu zrównoważonego rozwoju w rolnictwie, przyczyniając się zarówno do ochrony środowiska, jak i zwiększenia wydajności upraw. Dlatego też promowanie praktyk kompostowania stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rolnictwa.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Instytut Gospodarki Rolnej.

Polecane artykuły

protest rolnikiów

Protest rolników. Czy w Polsce nadchodzi era protestów rolniczych w stylu francuskich farmerów?

wybory samorzadowe 2024

Pejzaż polityczny w Polsce po wyborach samorządowych

EUnitedAgri

Szczyt rolniczy #EUnitedAgri w Brukseli