Rozmowy o rolnictwie

Rozmowy

ROZMOWY

Piechociński: Polska jest bramą wjazdową Nowego Jedwabnego Szlaku

 

Szansą dla polskich rolników są rynki azjatyckie, w tym współpraca z Chinami. Azja to ogromny i bardzo perspektywiczny rynek eksportowy. Nawiązywanie i utrzymywanie dobrych kontaktów z chińskimi partnerami wymaga jednak mnóstwa pracy.

Janusz Piechociński, były wicepremier, a obecnie prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, ocenił szanse polskiego rolnictwa na zwiększenie eksportu na rynki azjatyckie.
 

 

Timmermans uderza w bezpieczeństwo żywnościowe UE.
Szmulewicz: to wymysł jednego człowieka!

 

Komisja Europejska chce przyjąć projekt, który nakłada ograniczenie stosowania środków ochrony roślin. Zdaniem Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, nowy pomysł unijnych biurokratów jest niesprawiedliwy dla polskich rolników. Z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych rozmawia red. Ewa Zajączkowska-Hernik.

 

Państwo powinno wspierać przedsiębiorców w zdobywaniu rynków. Komentuje wiceminister rolnictwa

 

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił, że to nie państwo powinno samodzielnie zdobywać nowe rynki zbytu, ponieważ jest to rola przedsiębiorców. Zaznaczył jednak, że między państwem a przedsiębiorcami powinna istnieć kooperacja. Jako potencjalne kierunki nowych rynków zbytu wskazał, te, które same są zainteresowane naszymi produktami, czyli Bliski Wschód i część krajów afrykańskich.
 

Rosja finansuje unijnych aktywistów? Ardanowski: europejską ekologię miał zagwarantować rosyjski gaz

 

Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości pan Witold Waszczykowski wyszedł z inicjatywą pewnej interpelacji, pod którą podpisało się wielu europosłów, by ujawnić domniemane finansowanie przez Rosję organizacji ekologicznych, które wpływają na energetyczną politykę Unii Europejskiej. Chodzi o Zielony Ład i Fit for 55. Czy jest szansa ujawnienia finansowania takich organizacji ekologicznych na płaszczyźnie takiego organizmu, jakim jest Unia Europejska no bo u nas w Polsce to się nie udało.

 

Pszenica z Polski nie może wyjechać do Egiptu. Piątkowska: służby nie potrafią rozwiązać problemu

 

Podczas debaty Instytutu Gospodarki Rolnej Monika Piątkowska (Polska 2050 Szymona Hołowni) wspomniała o bardzo istotnym problemie eksportu polskiego zboża na rynek egipski; okazuje się, że problem leży po stronie formalnej. Gdyby pani mogła naszym widzom przybliżyć tę kwestię, o co tak naprawdę chodzi i z czym dokładnie jest ten problem?
 

Kryzys energetyczny w rolnictwie. Urbaniak (Konfederacja): rolnictwo jest strategicznym sektorem

 

Kryzys energetyczny w rolnictwie jest coraz bardziej zauważalny. Zdaniem posła Konfederacji rolnictwo jest branżą strategiczną i wszystkie firmy rolnicze powinny być traktowane priorytetowo oraz mieć gwarancję, że będą miały dostawy gazu i energii. Jak podkreślił, Polska powinna już teraz uruchamiać więcej frontów w naszych kopalniach węgla, ponieważ w dalszym ciągu jest on jednym z kluczowych surowców dla polskiej gospodarki.
 

Zielony Ład i Fit for 55 to wpływ rosyjskiej agentury? Komentuje Stefan Krajewski (PSL)

 

Czy Zielony Ład i Fit for 55, o które walczy Frans Timmermans, są pomysłami finansowanymi przez rosyjską agenturę? Zdaniem posła Polskiego Stronnictwa Ludowego jeżeli organizacje ekologiczne działają w sposób jawny i transparentny, to nie powinno być problemu z tym, aby udokumentowały swoje źródła finansowania. Odniósł się on również do potrzeby rewizji zarówno polityki klimatycznej Fit for 55, ale też wszystkich rozwiązań, które w jakiś sposób ograniczają produkcję żywności. Europoseł Prawa i Sprawiedliwości, pan Witold Waszczykowski wyszedł z pomysłem interpelacji w Europarlamencie, by ujawnić finansowanie organizacji ekologicznych, które być może mają wpływ na europejskich polityków w związku z Zielonym ładem i Fit for 55.
 

Grupa Azoty i Anwil S.A. wstrzymują dostawy ciekłego CO2 i suchego lodu. Branża mleczarska przetrwa?

 

W bieżącym tygodniu zarówno Grupa Azoty S.A., jak i należąca do Grupy Kapitałowej PKN ORLEN S.A firma ANWIL S.A. ogłosiły ograniczenie produkcji nawozów azotowych ze względu na nagły i bezprecedensowy wzrost cen gazu ziemnego. Jak mówi dyrektor Polskiej Izby Mleka, ucierpi na tym m.in. branża mleczarska.

 

 

Żniwa były udane. Plony są wyższe niż przed rokiem. Gościem Moniki Przeworskiej jest Marcin Wroński (KOWR)

 

Marcin Wroński, zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podkreślił, że dobra pogoda nie utrudniała rolnikom prac polowych. Wskazał, że jakość zbóż jest dobra i zawierają one dużo białka. Wyjaśnił, że polska pszenica konsumpcyjna będzie towarem poszukiwanym na świecie. Odniósł się on także do obecnej sytuacji na rynkach i wpływu wojny na Ukrainie na notowania zbóż.

 

 

Musimy stawiać na bezpieczeństwo białkowe. Gościem Moniki Przeworskiej jest minister Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska)

 

Norbert Kaczmarczyk w rozmowie z dyrektorem Instytutu Gospodarki Rolnej Moniką Przeworską omówił bezpieczeństwo białkowe i żywnościowe Polski oraz Europy. Wiceminister zwrócił uwagę na opłacalność upraw soi. Niestety, pomysły Unii Europejskiej sprawiają, że żywność z krajów o niższych standardach jest bardziej opłacalna od rodzimych upraw. Jak wskazał Norbert Kaczmarczyk, unijni dygnitarze muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, w którym kierunku chcą iść. Czy chcą zapewnić Europie bezpieczeństwo żywnościowe, czy może pozbawić nas go tak, jak pozbawili nas bezpieczeństwa energetycznego i militarnego.

 

 

Rynek azjatycki i jego potencjał dla polskiego rolnictwa. Gościem Moniki Przeworskiej jest minister Lech Kołakowski (Prawo i Sprawiedliwość)

 

Azja jest doskonałym rynkiem zbytu dla polskich produktów rolno-spożywczych. Przykładem strategicznego partnera handlowego może być Wietnam, który jest zainteresowany wołowiną, gęsiami, kaczkami, borówkami pochodzącymi z Polski. W polskim eksporcie na rynek wietnamski dominują artykuły rolno-spożywcze. Wartość eksportu tych towarów w 2021 r. wyniosła ponad 143 mln EUR. Do Wietnamu z Polski wysyłane są głównie filety rybne i inne mięso rybie, mąka oraz mięso wieprzowe. Jakie przełożenie na bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju mają przytoczone dane?

 

 

Holenderski rząd celowo niszczy rolników. Gościem Karoliny Hernik jest Sieta van Keimpema (Farmers Defense Force)

 

Protesty rolników w Holandii obserwuje cała Europa. Szczególnie bacznie przygląda im się Polska ponieważ często to, co wprowadzane jest w Holandii, po pewnym czasie próbuje być implementowane w Polsce. Rolnicy mówią wprost o swoich obawach związanych z ustawą azotową, która jest procedowana w Holandii. Widząc, jak bardzo holenderscy rolnicy są marginalizowani, jako, bądź co bądź, niewielka grupa społeczna, obawiają się, że argument zapewniania bezpieczeństwa żywnościowego państw Unii Europejskiej nie wystarczy do rozłożenia nad nimi prawnego parasola ochronnego.

 

 

Agnieszka Maliszewska: Konsumenci sięgają po żywność bez GMO

Standard Polskiej Izby Mleka „Bez GMO” jest zbiorem wymogów, które należy spełnić, by móc znakować produkty jako wolne od modyfikacji genetycznych. Znak ten jest standardem, który uwzględnia cały zakres wymagań dla wielu poziomów łańcucha żywnościowego i paszowego. Głównym zadaniem projektu jest ocena, czy dana produkcja w świetle obowiązującego prawa jest wolna od genetycznych modyfikacji.

W najnowszym programie z cyklu „Rozmowa IGR” Marcin Wroński z KOWR wytłumaczył, dlaczego warto kupować produkty z logotypem „Produkt Polski”.

Okres przed Świętami Wielkanocnymi to czas, kiedy Polacy ruszają na zakupy i doskonała okazja do świadomego wyboru produktów. Z tego względu Henryk Kowalczyk w tym tygodniu przypomniał, że produkty oznaczeniem „Produkt Polski”, muszą być wyprodukowane w Polsce z polskich surowców. Możliwość stosowania oznakowania „Produkt polski” wprowadzono 1 stycznia 2017 r. ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

ZNASZ WAŻNY DLA ROLNICTWA TEMAT?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami – znajdź nas w mediach.

Instytut Gospodarki Rolnej
Warszawa ulica Kolejowa 45/119

 

Mail: biuro@instytutrolny.pl

Tel: +48 513 712 448

NIP: 7010522726

9 + 5 =