Pytania o rolnictwo

Publikacje

PYTANIA O ROLNICTWO

ROLNICZE Q&A

Natura czy ekonomia? Czy las naprawdę potrzebuje człowieka?

Las prywatny czy lasy państwowe? Ile lasów mamy w Polsce i jak wyglądamy na tle całej Unii Europejskiej? Czy lasów przybywa, czy może ubywa? Dlaczego Lasy Państwowe są atakowane przez samozwańczych „ekologów”? Ile kosztuje metr kwadratowy gruntu leśnego? Jaki procent Warszawy stanowią powierzchnie leśne? Na te i inne pytania dotyczące tematyki leśnej odpowiedzi udzieli dzisiejszy gość Moniki Przeworskiej w programie „Rolnicze Q&A” Stefan Traczyk – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów.

Nowoczesne rolnictwo to nie tylko maszyny. Sekrety upraw rzepaku.

Co z zaprawami neonikotynowymi? Jak będzie wyglądała przyszłośc producentów rzepaku? Ile rzepaku uprawia się w Polsce? Ile będzie kosztować ochrona rzepaku? Czego można się obawiać? Ile i jakie szkodniki zagrażają uprawom? Czy środki do zwalczania owadów będą systemiczne czy kontaktowe? Od czego to zależy? Na jakie preparaty zwrócić uwagę?

Nowoczesny park maszynowy- jak sprawnie przeprowadzić żniwa. 

Żniwa 2020 rozpoczęte. Nadszedł czas wytężonej pracy rolników. Jak oceniają zbiory? Z czym muszą się mierzyć? „Rozpoczęliśmy zbiór rzepaku ozimego. Dwa tygodnie później niż w ubiegłym roku. Mimo problemów technicznych koło południa udało nam się rozpocząć prace. Wilgotność rzepaku wahała się w granicach 10-11%. W tej chwili, o 19.00 to 7,6%”.

KOWR prowadzi działania mające na celu poprawę i stabilizację sytuacji na rynkach rolnych, a także zwiększanie konkurencyjności polskiego sektora rolno-żywnościowego.

 Za jakie konkretne zadania odpowiada KOWR? Jak wygląda wielkość eksportu produktów rolno-spożywczych w dobie pandemii koronawirusa? Jakie działania podejmuje KOWR w ramach promocji „Produktu polskiego”? Jak uzyskać zgodę na korzystanie z tego oznaczenia? Gościem najnowszego programu „Rolnicze Q&A. Pytasz i wiesz” jest Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Marcin Wroński.

Zadłużeni rolnicy po pandemii szukają wsparcia na wielu polach.

Na przeciw ich oczekiwaniom wyszła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która uruchomiła pomoc w postaci dopłat do oprocentowania kredytu na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej – tzw. „kredyt restrukturyzacyjny”. W jaki sposób można otrzymać pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych? Jakie trzeba spełnić warunki? Jakie są zalety takiego rozwiązania? Odpowiedzi na Wasze pytania udzieli prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Tomasz Nowakowski.

Jak wygląda obecnie sytuacja w sektorze produkcji trzody chlewnej?

 Jak kształtują się ceny za żywiec wieprzowy? Czy hodowcy mogą spodziewać się kolejnych perturbacji na rynku? Gdzie szukać zysku? Co daje rolnikom certyfikat QAFP? Jakie są wymagania i jak wygląda kontrola? To pytania, które przesłaliście do programu „Q&A. Pytasz i wiesz”, w którym dzisiejszym gościem jest pani Jolanta Ciechomska – kierownik ds. systemu QAFP w Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego

Gościem programu „Q&A Pytasz i wiesz” i Instytutu Gospodarki Rolnej jest prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego – Jacek Zarzecki.

 Czym jest Strategia Rozwoju Polskiego Sektora Wołowiny? Jaka będzie przyszłość polskich producentów? Czy warto inwestować w ten sektor rynku rolno-spożywczego?

Sprzedaż bezpośrednia to rodzaj sprzedaży charakteryzujący się bezpośrednim kontaktem rolnik – konsument.

 Gośćmi dzisiejszego programu „Rolnicze Q&A. Pytasz i wiesz” są rolnicy i eksperci ds. sprzedaży bezpośredniej od rolników. Jak pominąć pośrednika? Jak w łatwy i przystępny sposób można pozyskać dobre i zdrowe produkty od rolnika? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielą twórcy portalu „Rolnik Handluje” Kazimierz Szubiński oraz Rafał Foryś.

Grupy producentów rolnych to doskonałe rozwiązanie dla rolników indywidualnych, którzy chcą wzmocnić swoją pozycję na rynku.

 Dzięki takiej formie działalności gospodarczej rolnicy zyskują m.in. silniejszą pozycję wobec potencjalnych nabywców swoich produktów, a także przewagę konkurencyjną na rynku. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na utworzenie grupy producenckiej? Jak rolnicy mogą skorzystać na takim działaniu? Jakie są warunki tworzenia grup producentów rolnych? Odpowiedzi na te pytania udzieli Wojciech Styburski, ekspert ds. Grup Producentów Rolnych.

Dopłaty 2020. Nawadnianie i susza to dwa hasła, które w ostatnim czasie odmieniane są przez wszystkie przypadki.

Pan Grzegorz Ciszkowski jest rolnikiem, który skorzystał z dotacji ARiMR na inwestycję w zakresie nawadniania gospodarstwa. Ile trwało przygotowanie wniosku? Czy warto wnioskować o dotację? Jakie koszty poniósł? O tym opowiedział w programie „Rolnicze Q&A” jako gość Instytutu Gospodarki Rolnej. 

Na co można wydać pieniądze z programu „Młody rolnik”? Czy jest jakiś nabór, w którym można kupić jałówki hodowlane ras mięsnych?

Ile kosztuje wyrobienie do planu do programu Dobrostan+? Jaka jest zatem wysokość limitu na ten program na odtworzenie tworzenie produkcji rolnej? Czy doradcy są ubezpieczeni na wypadek pomyłki?

Przetargi na dzierżawę ziemi z KOWR już wkrótce online.

„Według nowych rozporządzeń KOWR może organizować przetargi online i już wiemy, że to udogodnienie zostanie wdrożone” według nowych rozporządzeń KOWR może organizować przetargi online i już wiemy, że to udogodnienie zostanie wdrożone” – usłyszeliśmy w naszym programie. Taką informacją podzielił się z nami gość kolejnego odcinka „Q&A. Pytasz i wiesz”, którym był Sebastian Pieńkowski – zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

Walka z ASF, kwarantanna w gospodarstwach rolnych, nowe rynki zbytu dla mięsa drobiowego w Azji

 – to tylko niektóre tematy poruszone podczas dzisiejszego programu „Rolnicze Q&A. Pytasz i wiesz”. Tym razem na Państwa pytania odpowiedzieli: Główny Lekarz Weterynarii dr Bogdan Konopka oraz zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Mirosław Welz. Jaka jest szansa za szybką zmianę kategorii/ koloru w poszczególnych strefach? Jak wygląda teraz kwestia transportu zwierząt za granicę? Co powinno znaleźć się w budynkach inwentarskich – siatki czy moskitiery? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają Państwo w najnowszym odcinku „Rolnicze Q&A. Pytasz i wiesz”.

Pomoc suszowa za ubiegły rok to temat, który nieustannie powraca.

Rząd przeznaczył na ten cel 280 mln zł, jednak jak przekonywał w najnowszym odcinku „Rolnicze Q&A. Pytasz i wiesz” prezes ARiMR Tomasz Nowakowski, ze względu na panującą epidemię koronawirusa, środki na pomoc dla rolników płyną też w inną stronę. – Myślę, że rząd z jednej strony próbuje znaleźć rozwiązania, żeby zatrzymać pandemię, a z drugiej strony wspomóc naszych rolników – mówił Tomasz Nowakowski.

ZNASZ WAŻNY DLA ROLNICTWA TEMAT?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami – znajdź nas w mediach.

Instytut Gospodarki Rolnej
Warszawa ulica Kolejowa 45/119

 

Mail: biuro@instytutrolny.pl

Tel: +48 513 712 448

NIP: 7010522726

1 + 7 =