Podsumowanie
tegorocznych żniw

Stanowisko

Monika Piątkowska, Prezes Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej, oceniła tegoroczne żniwa w porównaniu z rokiem poprzednim. W ocenie rozmówczyni Instytutu Gospodarki Rolnej, zbiory uplasowały się na podobnym poziomie, jednak jakość plonu była niewiele gorsza.

“Jeżeli chodzi o tegoroczne żniwa w ujęciu ilościowym, były one porównywalne do lat poprzednich. Jakość była niewiele gorsza, głównie pszenicy.
W przypadku kukurydzy, jest to kolejny rok rekordów, mówiąc o ilości, cenie i najprawdopodobniej eksporcie. Jeżeli popatrzymy na pierwsze trzy miesiące roku gospodarczego, zaobserwujemy wzrost na poziomie 500 procent. W związku z tym idziemy na kolejny rekord.
Patrząc na to, jak sytuacja wygląda w Europie, to w Niemczech czy Francji jakość uzyskanego plonu również nie była najlepsza. W porównaniu z tymi krajami u nas jest „przyzwoicie.”

-Mówiła Monika Piątkowska, prezes Polskiej Izby Zbożowo-Paszowej.

Jak przekonują eksperci, Europejski Zielony Ład i ograniczenie stosowania nawozów może przyczynić się do spadku wydajności rolnictwa. Czy Zielony Ład jest zagrożeniem dla upraw zboża?

O wyjaśnienie Instytut Gospodarki Rolnej poprosił Monikę Piątkowską.

“Jest to ogromne wyzwanie. Cele Komisji Europejskiej są niezwykle ambitne. Wiemy jednak, że w zakreślonej polityce czasowej nie są one realizowane na dzień dzisiejszy. Jeśli nałożymy trudną sytuację ekonomiczną, to Europejski Zielony Ład poza ambitnymi i szczytnymi celami przyczyni się do zmniejszenia wydajności i areału.

Skutki ekonomiczne zielonego ładu nie zostały przygotowane przez polski rząd. Na poziomie rządowym nie dysponujemy żadnymi analizami. Są natomiast sektory, które we własnym zakresie przygotowały analizy. Pokazują one, że będzie spory spadek na konkurencyjności, zwłaszcza w gospodarstwach rolnych do 50 ha.”

-Wyjaśniła rozmówczyni Instytutu Gospodarki Rolnej.

ZNASZ WAŻNY DLA ROLNICTWA TEMAT?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami - znajdź nas w mediach.

Instytut Gospodarki Rolnej
ul. Kolejowa 45/119
01-210 Warszawa 

 

Mail: biuro@instytutrolny.pl

Telefon do IGR: +48 513 712 448

NIP: 7010522726

11 + 12 =