(O) Ceny Rolnicze

Publikacje

(O) Ceny Rolnicze

(O)ceny rolnicze: Produkcja mleka w Polsce – jak wpłynie na nią Polski Ład?

W maju 2021 roku w skali rocznej wzrosła produkcja mleka w Australii, nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jak wygląda sytuacja producentów mleka w Polsce? Jak wpływ na produkcję będzie miał Polski Ład? Na co należy zwrócić uwagę w przygotowanym przez rząd programie? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Produkcja mleka w Polsce i na świecie

Pierwszy raz miesięczna produkcja mleka w Stanach Zjednoczonych przekroczyła 9 000 000 ton, co oznacza około 67% produkcji mleka w UE bez Wielkiej Brytanii w maju 2021. Największą dynamikę wzrostu produkcji mleka odnotowano jednak w Nowej Zelandii (+7,6%). USA są na drugim miejscu z wynikiem +4,6, a na trzecim jest Australia, gdzie wzrost wyniósł 2,1%.

Gdybyśmy mieli porównać skalę produkcji w Stanach Zjednoczonych w stosunku do tego co produkujemy w Polsce, to jest to około 8-krotnie większa produkcja mleka. Natomiast gospodarstwa rolne w USA są przeciętnie około 28 razy większe niż gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mleka w Polsce.
– wyjaśnia Jarosław Malczewski.

Produkcja mleka ucierpi przez Polski Ład?

Czy produkcja mleka i branża mleczarka są zagrożone przez zmiany zapowiedziane w rządowym programie Polski Ład? Nowy program przewiduje bowiem również zmiany, które dotkną rolników i producentów mleka oraz hodowców bydła mlecznego. Na co należy zwrócić uwagę w przygotowanym przez rząd programie?
Rośnie odsetek firm spożywczych, w których opłacalność produkcji i przychody są wyższe niż rok temu lub porównywalne. Niestety jednocześnie prawie 80% przedsiębiorstw wskazuje, że ma wyższe koszty i to właśnie one będą decydować o sytuacji i nastrojach producentów żywności w kolejnych miesiącach. Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę w kontekście inwestowania w naszym kraju, jest także aspekt Polskiego Ładu. Jedną z koncepcji rządowego planu będzie reforma podatkowa m.in. w zakresie planów likwidacji możliwości odpisywania od podatku składki zdrowotnej, podniesienia kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego.
– tłumaczy Jarosław Malczewski.

(O)ceny rolnicze: Rynek mleka – wpływ pandemii na branżę

W jakiej kondycji jest światowy rynek mleka? Jak branża mleczarka w Polsce poradziła sobie z pandemią koronawirusa i jaki wpływ na to miał wirus ASF, dziesiątkujący chińskie stada świń? Czy aktywiści ekologiczni i działania antyhodowlane w Unii Europejskiej uderzą w polskie i europejskie mleczarstwo mocniej niż COVID-19? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Rynek mleka na świecie po pandemii

Światowy rynek mleka wszedł we wzrostową fazę cyklu w drugiej połowie bieżącego roku. Dojdzie najprawdopodobniej do dalszego zwiększenia popytu na produkty mleczne, czemu sprzyjać będzie poprawa sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz stopniowe ożywienie aktywności w kanale gastronomicznym.
Warto wspomnieć, że jednocześnie będziemy mieli do czynienia z ograniczoną podażą, która będzie oddziaływała w kierunku wzrostu cen produktów mlecznych oraz cen skupu mleka. Lokalnym czynnikiem sprzyjającym wzrostowi cen skupu najprawdopodobniej będzie zaostrzające się rywalizacja o surowiec między mleczarniami.
– tłumaczy Jarosław Malczewski.

Rynek mleka w Polsce i pandemia

Jak na rynek mleka w Polsce i na świecie wpłynęła pandemia koronawirusa? Jak wypadamy na tle pozostałych krajów i czy produkcja mleka i branża mleczarka są zagrożone przez zmiany zapowiedziane w rządowym programie Polski Ład i antyhodowlane działania Unii Europejskiej?
Pandemia nie zatrzymała rozwoju polskiego mleczarstwa, bo nie doprowadziła do spadku skupu, jak to oczywiście miało miejsce w niektórych krajach. Nie doszło również do załamania eksportu, a światowy rynek mleka uratował silny popyt ze strony Chin. Mimo tego, że kraj ten borykał się z pandemią, to bardzo szybko sobie z nią poradził i dodatkowo w 2019 roku w Chinach pojawiła się epidemia ASF, co doprowadziło do bardzo silnego spadku pogłowia trzody chlewnej. Jak wiadomo rynki rolne, mimo, że teoretycznie są oddzielne, to są w zasadzie systemem naczyń połączonych i dlatego w 2020 roku Chiny dokonały rzeczy spektakularnej i zwiększyły pogłowie tych zwierząt, co doprowadziło do znacznego wzrostu popytu na serwatkę w proszku, której używa się w paszach.
– wyjaśnia Jarosław Malczewski.

(O)ceny rolnicze: Ceny mleka w Polsce i Unii Europejskiej. Jak wypadamy na tle UE?

Jak wyglądały ceny mleka w Polsce i Unii Europejskiej w czerwcu? Jaka była wielkość skupu w UE i jak wyglądały notowania cen produktów gotowych w Polsce? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Ceny mleka w Polsce

W czerwcu popyt na produkty mleczarskie nadal pozostawały stabilny na rynku europejskim i światowym. Chiny nadal notują wysoki import, a Stany Zjednoczone zwiększają wolumen eksportu, wyprzedzając w tym samym Unię Europejską. Poziom zapasów magazynowych produktów masowych tak jak mleko w proszku masło w blokach oraz sery zmniejszył się globalnie w stosunku do roku 2020, a kilkudniowe upały w Europie wpływają na krótko okresowe spadki produkcji w gospodarstwach rolnych powodujących wyższe ceny mleka i półsurowców na rynku przerzutowym.

W Polsce średnie ceny mleka według danych GUS były niższe niż wypłacane w maju bieżącego roku, ale wciąż wyższe od ubiegłorocznych. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, średnia cena w czerwcu wyniosła 1,52 zł za litr, a ceny oferowane producentom mleka przez mleczarnie w ubiegłym miesiącu spadły o 0,8% w stosunku do tych, jakie podmioty skupujące wypłaciły w maju 2021. Z kolei cena z czerwca bieżącego roku była wyższa w stosunku do ceny uzyskanej w czerwcu 2020 aż o 15%.
– wyjaśnia Jarosław Malczewski.

Ceny mleka w porównaniu z UE

Jeśli chodzi o podział regionalny, to najwyższe ceny mleka uzyskali producenci w województwach podlaskim, lubuskim oraz warmińsko-mazurskim, a najniższe ceny odnotowano w województwach małopolskim, łódzkim oraz świętokrzyskim.
W całej Unii Europejskiej ceny wyniosły średnio 35,7 eurocenta za kilogram w miesiącu czerwcu, a 35 eurocentów w miesiącu poprzednim. Czyli był delikatny wzrost ceny. Jeśli chodzi o relacje tych cen w stosunku do lat poprzednich to w 2018 roku poziom cen był zdecydowanie niższy w czerwcu. W stosunku do lat poprzednich mamy zdecydowany wzrost cen. Jeśli chodzi o porównanie cen mleka w Polsce do krajów Unii Europejskiej to, w przeliczeniu na euro, w Polsce odnotowano w poprzednim miesiącu 33,34 eurocenta za kilogram. Czyli cena jest niższa niż przeciętnie w Unii Europejskiej.
– dodaje Jarosław Malczewski.

Najświeższe informacje z rynku mleka i przetworów mleka,

bieżąca sytuacja w gospodarce i prognoza cen na najbliższy czas. O tym mówi w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej “(O)ceny rolnicze” prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.

Najświeższe informacje z rynku trzody, bieżąca sytuacja w gospodarce i prognoza cen na najbliższy czas.

 O tym mówi w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej “(O)ceny rolnicze” pani Jolanta Ciechomska – kierownik ds. systemu QAFP w Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego.

ZNASZ WAŻNY DLA ROLNICTWA TEMAT?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami – znajdź nas w mediach.

Instytut Gospodarki Rolnej
Warszawa ulica Kolejowa 45/119

 

Mail: biuro@instytutrolny.pl

Tel: +48 513 712 448

NIP: 7010522726

9 + 7 =