Komentarz IGR

Komentarz

Komentarz

Szczepienia

Temat szczepień od kilku miesięcy towarzyszy nam niemal każdego dnia. Zarówno zwolenników jak i przeciwników szczepień przeciwko Sars CoV-2 nie brakuje.

Urzędowi Lekarze Weterynarii – planowane, niekorzystne zmiany w przepisach nadchodzą

 Urzędowi Lekarze Weterynarii są kluczowym elementem sprawnie działającego systemu wprowadzania do obrotu produktów rolno- spożywczych.
Mimo ogromnej wagi zadań realizowanych przez tę grupę niestety ich praca jest nadal, w wielu przypadkach, niewystarczająco dobrze wynagradzana. Pojawiają się też pomysły przeprowadzenia kolejnej reformy, która docelowo wpłynie także na wielkość uposażenia urzędowych lekarzy weterynarii.
O planowanych zmianach oraz sposobie ich wprowadzenia rozmawiamy z przedstawicielami Stowarzyszenia Urzędowych Lekarzy Weterynarii.

Polski sektor żywca wołowego- dobry początek 2021 roku


Jak wyglądał rok 2020 dla producentów wołowiny?
Jakie wyzwania czekają producentów w 2021?
Co należy zmienić, a co poprawić?
Czy dla Polski otworzą się nowe rynki eksportowe?

Najświeższe informacje z rynku mleka, skutki gospodarcze Brexitu oraz podatku cukrowego na sektor produkcji mleka

Dlaczego branża mleczarska stopniowo wchodzi w okres stagnacji, a produkcja mleka w gospodarstwach stopniowo wzrasta?
W jaki sposób restrykcje nałożone przez rząd w związku z pandemią koronawirusa zatrzymały kanał dystrybucji produkcji produktów mlecznych?
Jakie są ceny produktów mlecznych na skupach w Polsce?
W jakich województwach były najwyższe, a w jakich najniższe stawki mleka?
Co zmienia wprowadzony „podatek cukrowy”?

„Stan i perspektywy polskiego rolnictwa w dobie kryzysu gospodarczego”

11 grudnia 2020 roku w Sali Plenarnej Senatu RP odbyła się debata pod tytułem „Stan i perspektywy polskiego rolnictwa w dobie kryzysu gospodarczego” z udziałem przedstawicieli organizacji branżowych reprezentujących sektory polskiej gospodarki rolnej, przy współudziale Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Fatalna sytuacja gospodarcza na świecie daje polskim przedsiębiorcom rolnym – mimo wszystko – unikalną szansę na wzmocnienie wielu rodzimych sektorów, szczególnie w perspektywie wymiany handlowej.
Podczas eksperckiej debaty w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej, wykazano, że pozycja naszej produkcji rolnej po wyjściu z kryzysu gospodarczego, będzie zależała od odważnych decyzji państwa polskiego. Jeśli chcemy być skuteczni, to już od teraz decyzje muszą być konsultowane i podejmowane w porozumieniu z rolnikami.

Piątka dla zwierząt niezgodna z prawem UE

Senacki projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, tzw. “Piątka dla zwierząt”, która jest wprowadzana w atmosferze obstrukcji legislacyjnej, wciąż narusza Konstytucję i prawo unijne. Do senatu trafił projekt ustawy, który senatorowie PiS nazywają “najbardziej niechlujnym projektem”. Senacka ‘Piątka dla zwierząt” likwiduje branżę futrzarską w ciągu roku, ubój rytualny w ciągu, uwaga, 30 dni oraz, o dziwo, zmniejsza uprawnienia animalsów. Już teraz wiadomo, że ekoaktywiści będą lobbowali za przywróceniem zapisu ustawy, który nadaje im policyjne uprawnienia do wejścia na prywatną posesję bez zgody lub mimo sprzeciwu właściciela. Gościem programu Polska na serio jest Patryk Wachowiec, analityk prawny forum Obywatelskiego Rozwoju.

ZNASZ WAŻNY DLA ROLNICTWA TEMAT?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami - znajdź nas w mediach.

Instytut Gospodarki Rolnej
ul. Kolejowa 45/119
01-210 Warszawa 

 

Mail: biuro@instytutrolny.pl

Telefon do IGR: +48 513 712 448

NIP: 7010522726

6 + 1 =