Talk icon

Kancelaria Restrukturyzacyjna

22-11-2023

Autor: Instytut Gospodarki Rolnej

Zadłużenie gospodarstwa rośnie? Pomocna może okazać się restrukturyzacja!

Zadłużenie gospodarstwa

W dzisiejszych trudnych czasach coraz częściej zdarza się, że zadłużenie gospodarstwa rolnego znacząco rośnie.

Wysoka inflacja, podwyżki cen prądu, gazu i paliw oraz niepewnością związaną z wojną za naszą wschodnią granicą, sprawia, że nasza działalność zaczyna przynosić mniejsze dochody, niż zakładaliśmy. Wzrastające wydatki operacyjne i malejąca liczba klientów mogą doprowadzić nawet najlepiej zarządzany biznes do utraty płynności finansowej, narastającego zadłużenia i perspektywy bankructwa. W sytuacji takiej warto zastanowić się, jak skutecznie radzić sobie z długami i jakie metody wyjścia są najbardziej efektywne.

W jaki sposób uniknąć pułapki zadłużenia?

Przede wszystkim każdy dłużnik powinien przestrzegać zasady, że nie warto pogarszać swojej już trudnej sytuacji. Jeśli rolnik wpadnie w długi, to powinien unikać sytuacji gdy zadłużenie gospodarstwa będzie rosło. Ważne jest unikanie kolejnych kredytów lub pożyczek do spłaty poprzednich zobowiązań, aby uniknąć wpadnięcia w spiralę zadłużenia, z której wyjście staje się jeszcze trudniejsze.

Na szczęście prawo daje rozsądnym dłużnikom możliwość wyjścia z zadłużenia i przywrócenia normalnego funkcjonowania gospodarstwa.

Rozmowa z wierzycielem

Jeśli istnieje podejrzenie, że dłużnik będzie miał trudności z uregulowaniem długu w terminie, warto skontaktować się z wierzycielem i przedstawić mu sytuację. Celem jest negocjacja nowych warunków spłaty. Wierzyciel, mając do wyboru utratę wierzytelności lub uzyskanie jej w ratach, lub w późniejszym terminie, zazwyczaj jest skłonny do negocjacji. Ważne jest jednak, aby dłużnik rzetelnie i szybko informował wierzyciela o sytuacji oraz przekonywał go do zmiany warunków spłaty, unikając przy tym opóźnień, które mogą generować dodatkowe koszty.

Optymalizacja kosztów

Inną strategią jest poszukiwanie opcji optymalizacji kosztów, na przykład poprzez sprzedaż zbędnych aktywów rzeczowych (pojazdów, wyposażenia) oraz ewentualną redukcję zatrudnienia w przypadku poważniejszych problemów finansowych. Część zadań wykonywanych przez pracowników może zostać zlecona innym podmiotom poprzez outsourcing.

Kiedy może pomóc restrukturyzacja?

A co jeśli wierzyciele nie wykazują chęci do współpracy, firma posiada już jedynie niezbędny majątek do funkcjonowania, nasi dłużnicy zaniedbują swoje zobowiązania, a koszty komornicze i odsetki nieustannie rosną? W takiej sytuacji najefektywniejszym rozwiązaniem wydaje się być podjęcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Na czym polega postępowanie restrukturyzacyjne? 

Jest to specjalna forma procedury sądowej, mająca na celu ochronę przedsiębiorcy przed bankructwem poprzez zastosowanie działań mających na celu oddłużenie. Procedura ta przyjmuje różne formy, odróżniające się czasem trwania, stopniem formalności oraz poziomem ochrony dla dłużnika. Wszystkie jednak zawierają kilka wspólnych elementów i dążą do zawarcia układu z wierzycielami, ustalającego nowe warunki spłaty zobowiązań. Postępowanie restrukturyzacyjne kończy się uprawomocnieniem postanowienia o zatwierdzeniu układu z wierzycielami lub decyzją o jego odrzuceniu.

Warto zaznaczyć, że podczas postępowania restrukturyzacyjnego działa doradca restrukturyzacyjny. Jego rola różni się w zależności od rodzaju procedury, ale zasadniczo polega na współpracy z przedsiębiorcą przy negocjowaniu nowych warunków spłaty zobowiązań.

Rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego przynosi przedsiębiorcy kilka korzyści w ochronie przed wierzycielami i komornikiem. Po pierwsze, uniemożliwia wszczęcie przeciwko dłużnikowi postępowania egzekucyjnego, a już prowadzone egzekucje są zawieszane. Ponadto niemożliwe jest dokonanie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia lub zarządzenia zabezpieczenia roszczenia wynikającego z wierzytelności.

Dodatkowo niemożliwe jest wypowiedzenie przedsiębiorcy niektórych umów, takich jak najem lokalu, licencji, kredytu, pożyczki, poręczeń czy ubezpieczeń, a także umów o kluczowym znaczeniu dla prowadzonej działalności. Dłużnik nie może także dokonywać spłaty zobowiązań (z pewnymi wyjątkami) do czasu zatwierdzenia układu przez wierzycieli. To pozwala na chwilowy oddech i przywrócenie płynności finansowej przedsiębiorcy.

Czy sukces postępowania restrukturyzacyjnego zależy od czegoś konkretnego? 

Kluczowym czynnikiem efektywnego przeprowadzenia tego procesu jest przedstawienie wierzycielom wiarygodnego planu spłat, który umożliwi im choć częściowe odzyskanie zaległych kwot. Samodzielne podjęcie się tego zadania przez przedsiębiorcę jest trudne, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty w tej dziedzinie.

Kancelaria Piotrowski i Wspólnicy, posiadająca ponad 10-letnie doświadczenie, oferuje kompleksowe usługi w obszarze restrukturyzacji i upadłości przedsiębiorstw. Na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii dostępne są najnowsze informacje dotyczące zmian w przepisach, opinie ekspertów oraz porady dla dłużników, przygotowywane przez doświadczonych profesjonalistów dbających o najwyższy poziom merytoryczny.

Polecane artykuły

ardanowski wywiad

J.K. Ardanowski:  ”W Unii Europejskiej rządzi dyktat neomarksistowski okraszony hasłami związanymi z ochroną ziemi”

Wstęp - czym jest gospodarowanie odpadami w obiegu zamkniętym

Jak unowocześniać gospodarstwa rolne w zgodzie z naturalnym porządkiem rzeczy, przy wykorzystywaniu najnowszych zdobyczy techniki i rozumu!

Notujemy wzrosty cen skupu mleka

Wpływ Globalnych Rynków na Polskie Mleczarstwo