Debaty rolnicze

Rozmowy

DEBATY

Eksport i nowe rynki zbytu – jak rozwijać potencjał polskiego rolnictwa? Debata IGR odc. 22

Państwo powinno wspierać polskich przedsiębiorców. Politycy podczas Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej dyskutowali między innymi w temacie roli państwa w zdobywaniu nowych rynków zbytu dla polskich produktów. Większość zgodnie przyznała, że państwo powinno wspierać przedsiębiorców i tworzyć odpowiednie warunki dla nich, niż samodzielnie je zdobywać. Odnieśli się oni również do zagrożeń płynących z projektów procedowanych przez krajowe i unijne władze.

Tarcze antyinflacyjne, a kondycja gospodarki i rolnictwo | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 21

Czy tarcze inflacyjne realnie pomagają polskim gospodarstwom? Czy polscy rolnicy potrzebują dodatkowych mechanizmów wsparcia? O tym dzisiejsza debata Instytutu Gospodarki Rolnej
Gośćmi Moniki Przeworskiej w kolejnej Debacie IGR będą dziś: Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Krzysztof Ciecióra (OdNowa, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina), Monika Piątkowska (Polska 2050), Jan Duda (Prawo i Sprawiedliwość), Michał Urbaniak (Konfederacja).

Czy zabraknie prądu na wsi? | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 20

Czy zabraknie prądu na wsi? To pytanie spędza sen z powiek rolników, gdy za wschodnią granicą toczy się wojna i coraz częściej słychać pogłoski o konieczności reglamentowania zasobów energetycznych poszczególnym grupom społecznym. A przecież produkcja rolna to nie tylko wymiana handlowa, ale także bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Jest to zatem nic innego, jak strategiczny dział gospodarki, który powinem być zabezpieczony przez państwo.
Gośćmi Moniki Przeworskiej będą dziś: Jarosław Sachajko (PSL), Anna Bryłka (Konfederacja), Jan Duda (Prawo i Sprawiedliwość), Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Monika Piątkowska (Polska 2050), Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina).

Bezpieczeństwo żywnościowe Europy w świetle nadchodzących wyzwań | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 19

Bezpieczeństwo żywnościowe Europy jest zagrożone. Europejscy politycy wpadają na coraz lepsze pomysły „usprawnienia” europejskiego rolnictwa, co w efekcie będzie prowadzić do ograniczenia produkcji rolno-spożywczej w Europie. Europejski Zielony Ład oraz ustawa azotowa w Holandii, to główne temat dzisiejszej debaty organizowanej przez Instytut Gospodarki Rolnej. Prowadzi Monika Przeworska.
Dzisiejsi prelegenci to: Jos Ubels – wiceprezes Farmers Defence Force, współorganizator protestów rolników w Holandii, Robert Nowacki – warmińsko-mazurska Izba Rolnicza, Jarosław Sachajko – poseł na Sejm RP, Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia, Robert Winnicki – poseł na Sejm RP, Konfederacja, Jerzy Małecki – poseł na Sejm RP, Prawo i Sprawiedliwość, Mirosław Maliszewski – poseł na Sejm RP, Polskie Stronnictwo Ludowe, Arkadiusz Iwański – poseł na Sejm RP, Nowa Lewica

Protesty w Holandii, a zagrożenia dla rolnictwa w EU | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 18

Pierwsza międzynarodowa debata rolnicza, w której udział biorą przedstawiciele holenderskiego sektora rolnego dotyczy protestów rolników w Holandii. Czy to, co dzieje się w Holandii można uznać za początek końca europejskiego rolnictwa? Dlaczego tak ważnym jest, by europejscy rolnicy trzymali się razem i wspierali się nawzajem? Dzisiejszą debatę prowadzi Karolina Hernik, a jej gośćmi są: Robert Nowacki (członek zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej), Sieta van Keimpema (członek zarządu Farmers Defence Force, prezes holenderskiego zarządu mleczarni i członek zarządu holenderskiego ZuivelNL – Holandia), Arnoud Korrel (Kierownik LSV Mecklenburg- Vorpommern – Niemcy), dr Arūnas Svitojus (Przewodniczący Litewskiej Izby Rolniczej, Litwa).

Protesty rolników w Holandii | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 17

Protesty rolników w Holandii są wywołane polityką wywłaszczeniową, którą holenderski rząd stosuje wobec tamtejszych farmerów. To, co dzieje się w holenderskim rolnictwie bardzo często jest prędzej, czy później implementowane w polskim prawie. Dlatego bacznie przyglądamy się działaniom holenderskiego rządu oraz reakcji społeczeństwa na te działania.
Do dzisiejszej debaty Monika Przeworska zaprosiła: posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego (byłego ministra rolnictwa, doradcę prezydenta Andrzeja Dudy ds. rolnictwa i wsi), posla Jarosława Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia), ministra Krzysztofa Cieciórę (Od_Nowa RP), Marcina Wrońskiego (Partia Republikańska) oraz Daniela Oliszewskiego (Nowa Lewica).

Czy rolnik ma szansę w starciu z sieciami handlowymi? | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 16

Rolnicy kontra sieci handlowe to starcie, którego końca nie widać. Zarówno rolnicy, jak i producenci zwracają uwagę na fakt, że sieci handlowe stanowią siłę, z którą nie da się współpracować na korzystnych dla obydwu stron warunkach, co często prowadzi do zaniżania zarobków rolników i producentów.
W dzisiejszej debacie o problemie porozumienia między rolnikami, a sieciami handlowymi rozmawiają: minister Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), poseł Mirosław Maliszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe/prezes Związku Sadowników RP), poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia), Marcin Wroński (Partia Republikańska), a także Daniel Oliszewski (Nowa Lewica).

Ukraińskie zboże vs sytuacja na polskim rynku zbóż | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 15

Jeszcze kilka miesięcy wcześniej tematy związane z paliwami, energetyką i bezpieczeństwem żywnościowym, nie budziły w nas aż tak dużego niepokoju, jak to ma miejsce obecnie, gdy wojna na Ukrainie trwa w najlepsze. Od początku wojny niewiele mówiło się o ukraińskim rolnictwie, szczególnie zbożu, które napływa do Polski i które spędza sen z powiek polskim producentom.
Gośćmi Moniki Przeworskiej w dzisiejszej debacie są: Monika Piątkowska (Polska 2050), Anna Bryłka (Konfederacja), poseł Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/ Demokracja Bezpośrednia), a także poseł Jan Krzysztof Ardanowski (były minister rolnictwa, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. rolnictwa i wsi).

Krajowy Plan Odbudowy, a rolnictwo | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 14

Jaka jest przyszłość Krajowego Planu Odbudowy? Czy środki z KPO trafią do Polski i na co zostaną rozdysponowane? Czy uda nam się zrealizować kamienie milowe, które są warunkiem uzyskania środków z KPO? Czy kamienie milowe nie są pętlą na szyi naszego kraju? No i najważniejsze pytanie, skoro poruszamy się w tematyce rolnej: czy jakieś środki z KPo trafią do sektora rolnego?
Prelegentami dzisiejszej debaty są: Anna Bryłka (Konfederacja), poseł Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica), poseł Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia).

Rynek owoców i warzyw | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 13

Rolnicy pd lat zwracają uwagę na problemy ze spółdzielczością rolników. Co należy zrobić, aby spółdzielczość rolnicza w Polsce się rozwijała, a rolnicy chcieli się jednoczyć w spółdzielnie? Skąd w ogóle wziął się tak duży problem ze zjednoczeniem się rolników w Polsce?
Na to i inne pytania w dzisiejszym programie odpowiadają: poseł Kazimierz Gwiazdowski (Prawo i Sprawiedliwość), Anna Bryłka (Konfederacja), Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina), poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia), Jarosław Rzepa (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Daniel Oliszewski (Nowa Lewica).

Spółdzielczość rolnicza | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 12

Rolnicy pd lat zwracają uwagę na problemy ze spółdzielczością rolników. Co należy zrobić, aby spółdzielczość rolnicza w Polsce się rozwijała, a rolnicy chcieli się jednoczyć w spółdzielnie? Skąd w ogóle wziął się tak duży problem ze zjednoczeniem się rolników w Polsce?
Na to i inne pytania w dzisiejszym programie odpowiadają: poseł Kazimierz Gwiazdowski (Prawo i Sprawiedliwość), Anna Bryłka (Konfederacja), Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina), poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia), Jarosław Rzepa (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Daniel Oliszewski (Nowa Lewica).

KE vs Polska w kwestii Krajowego Planu Strategicznego | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 11

W każdy czwartek o 19:00 Monika Przeworska zaprasza gości na debatę, w której poruszane są najbardziej aktualne kwestie związane z sektorem rolno-spożywczym. W dzisiejszym programie tematem głównym jest Krajowy Plan Strategiczny, który wyznacza kierunki rozwoju polskiego i europejskiego rolnictwa.
Prelegentami w dzisiejszej debacie są: minister Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), poseł Jarosław Rzepa (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia), Anna Bryłka (Konfederacja), Daniel Oliszewski (Nowa Lewica).

Blokowanie inwestycji rolnych | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 10

Gośćmi dzisiejszej debaty są: minister Krzysztof Ciecióra (Od_Nowa RP), poseł Jan Krzystof Ardanowski (były minister rolnictwa, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. rolnictwa i wsi), poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia), Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina) oraz Marcin Wroński (Partia Republikańska, KOWR).
Tematem głównym dzisiejszego spotkania jest tzw. „suchy port” na granicy polsko-ukraińskiej. Celem tego portu jest pomoc w wywozie ukraińskiego zboża. Czy z punku widzenia polskich producentów zbóż takie rozwiązanie jest korzystne? Ponadto w programie o blokowaniu inwestycji rolnych ­- kto za nimi stoi i w jakim celu są prowadzone?

Ukraina w UE – Konsekwencje dla rolnictwa | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 9

Ukraina poprosiła Unię Europejską o przyłączenie do Wspólnoty. Jakie będą konsekwencje wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej? Co z polskim i europejskim rolnictwem?
Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej i jej goście: minister Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość), poseł Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia), Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina)

Co dalej z dopłatą do nawozów? | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 8

Komisja Europejska odmówiła wydania zgody na dofinansowanie do nawozów w ramach wniosku złożonego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Co dalej z dopłatami do nawozów?
W dzisiejszej debacie udział biorą: Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina), senator Jan Maria Jackowski (niezrzeszony), poseł Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Monika Piątkowska (Polska 2050), poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia).

Rozwój rolnictwa, a organizacje pozarządowe | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 7

Unijny komisarz ds. wsi, Janusz Wojciechowski podał informację, że w Unii Europejskiej dojdzie do uruchomienia rezerwy kryzysowej dla poszczególnych państw Unii Europejskiej. Goście Moniki Przeworskiej powiedzą, na co ich zdaniem powinny zostać spożytkowane pieniądze z unijnej rezerwy kryzysowej.
A dziś gośćmi są: Monika Piątkowska (Polska 2050), Anna Bryłka (Konfederacja), poseł Jan Krzysztof Ardanowski (były minister rolnictwa, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. rolnictwa i wsi), poseł Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia) oraz poseł Jerzy Małecki (Prawo i Sprawiedliwość).

Wojna na Ukrainie, a interwencjonizm państwowy | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 6

Kolejny tydzień wojny na Ukrainie za nami, ale był to również aktywny tydzień w polskim parlamencie. Monika Przeworska pyta dziś swoich gości m.in. o to, czy wojna za wschodnią granicą może być powodem do zwiększenia interwencjonizmu państwa w gospodarkę, czy jednak sytucja gospodarcza powinna być regulowana rynkowo?
Gośćmi w dzisiejszej debacie są: Anna Bryłka (Konfederacja), Monika Piątkowska (Polska 2050), Daniel Oliszewski (Nowa Lewica), Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina), poseł Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia).

Wojna na Ukrainie, a sytuacja gospodarcza | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 5

Wojna na Ukrainie wpływa na polską i europejską gospodarkę. O tym, jakie będą konsekwencje wojny rosyjsko-ukraińskiej dla polskiego sektora rolno-spożywczego rozmawiają dziś: Monika Piątkowska (Polska 2050), Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jan Krzysztof Ardanowski (były minister rolnictwa, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. rolnictwa i wsi), Michał Urbaniak (Konfederacja) oraz Daniel Oliszewski (Nowa Lewica).

Wojna na Ukrainie i jej konsekwencje dla polskiego rolnictwa | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 4

Wojna na Ukrainie trwa już ponad tydzień. Jakie będą jej konsekwencje dla polskiego sektora rolno-spożywczego? Co budzi największe obawy rolników w Polsce? Jak wojna na Ukrainie wpłynie na bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju?
Podczas dzisiejszej debaty gośćmi Moniki Przeworskiej są: Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina), poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/ Demokracja Bezpośrednia), Jan Krzysztof Ardanowski (były minister rolnictwa, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. rolnictwa i wsi), Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe)

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 3

Politycy po raz kolejny, na zaproszenie Moniki Przeworskiej, spotykają się, by porozmawiać o najważniejszych z punktu widzenia rolników sprawach, które bezpośrednio dotykają polską wieś. W dzisiejszym programie głównym tematem jest bezpieczeństwo żywnościowe kraju.
Dziś gośćmi są: Janusz Kowalski (Solidarna Polska), Jan Krzysztof Ardanowski (były minister rolnictwa, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. rolnictwa i wsi), Anna Bryłka (Konfederacja) oraz poseł Jarosław Sachajo (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia)

Europejski Zielony Ład i jego konsekwencje dla rolnictwa | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 2

Gośćmi debaty IGR są dziś: Anna Bryłka (Konfederacja), Monika Piątkowska (Polska 2050), Jan Krzysztof Ardanowski (były minister rolnictwa, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. rolnictwa i wsi), Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia).

W dzisiejszym programie politycy porozmawiają o Europejskim Zielonym Ładzie, jego konsekwencjach dla europejskiego i polskiego, przede wszystkim, rolnictwa.

Dlaczego rolnicy protestują? | Debaty Instytutu Gospodarki Rolnej odc. 1

 Pierwsza debata Instytutu Gospodarki Rolnej, w której gośćmi są: poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia), poseł Jerzy Małecki (Prawo i Sprawiedliwość), poseł Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Monika Piątkowska (Polska 2050). Debatę prowadzi Monika Przeworska.
Dziś prelegenci wypowiedzą się o protestach rolników w Polsce, rosnących kosztach produkcji rolnej, ASF, promocja polskich produktów rolno-spożywczych wśród konsumentów oraz zwiększenie podaży polskich produktów w sieciach handlowych.

Eksperci: Zielony Ład zawiera wiele odrealnionych postulatów

Podczas zeszłotygodniowej konferencji w Warszawie eksperci rolni rozmawiali o skutkach, jakie niesie za sobą Zielony Ład. Zwrócono uwagę, że jest to projekt ideologiczny, a dobro rolników oraz konsumentów jest kwestią drugorzędną. Główne cele w ramach strategii nadal nie są do końca jasne na poziomie poszczególnych krajów, co wzbudza niepokój. Ponadto wiele postulatów zawartych w tej strategii rozwoju, jest odrealnionych.
Gośćmi Moniki Przeworskiej są: Jan Krzysztof Ardanowski (były minister rolnictwa, doradca prezydenta Andrzeja Dudy ds. rolnictwa i wsi), Szczepan Wójcik (Instytut Gospodarki Rolnej), poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15/Demokracja Bezpośrednia), Jarosław Malczewski (Polska Grupa Mleczarska), Monika Piątkowska (Izba Zbożowo-Paszowa).

 

ZNASZ WAŻNY DLA ROLNICTWA TEMAT?

Skontaktuj się z naszymi ekspertami – znajdź nas w mediach.

Instytut Gospodarki Rolnej
Warszawa ulica Kolejowa 45/119

 

Mail: biuro@instytutrolny.pl

Tel: +48 513 712 448

NIP: 7010522726

11 + 15 =