Polityka rolna UE jest irracjonalna. Musimy dbać o rolników

Zmiany, które obserwujemy na wsi i w ogóle na obszarach wiejskich, naprawdę drastycznie przyspieszyły. Niestety polityka rolna UE nam nie pomaga.

Jeżeli patrzymy na Komisję Europejską i jej działania, to widzimy, że w wielu obszarach działa ona bardzo irracjonalnie. Za naszą wschodnią granicą trwa wojna i wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotna jest żywność i że to żywność w najbliższych latach będzie tą najważniejszą substancją, najważniejszą istotą. Nawet badania naukowców pokazują, że do 2050 roku rozwarstwienie pomiędzy tym, jak szybko rośnie produkcja i możliwości produkcyjne europejskiego i światowego rolnictwa, a to jak szybko rośnie liczba ludności, będzie na tyle duże, że faktycznie musimy zrobić absolutnie wszystko, aby jako kraj zabezpieczyć swoje bezpieczeństwo żywnościowe, bo to właśnie żywność będzie tą najważniejszą bronią. 

Nowa polityka rolna UE wywróci wszystko

Niestety jak popatrzymy na to, co robi Komisja Europejska i jak ma wyglądać nowa polityka rolna UE, to jest to takie trochę rozbrajanie europejskiego rolnictwa. Słyszymy bardzo często, że w Europie jesteśmy bogatymi, szczęśliwymi krajami i dzięki temu żywność możemy sprowadzić z zagranicy. Tylko skąd? Co w sytuacji, gdy mamy wojnę, mamy pandemię, pozrywane łańcuchy dostaw? Nagle okazuje się, że jeżeli faktycznie nie mamy tego rolnika obok siebie, to na dobrą sprawę możemy mieć wszystko, a jednocześnie mieć obywateli głodujących na ulicach.

Premier Holandii poszedł w tej kwestii bardzo daleko, dlatego że wprost powiedział do swoich rolników, że nie muszą produkować tej żywności w Holandii i państwo może sprowadzać żywność z zagranicy. Mam nadzieję, że Polska jednak trochę inaczej spojrzy na tę sytuację i faktycznie zrobi absolutnie wszystko, żeby wykorzystać przede wszystkim ten najbliższy rok. Ten rok jest bowiem naprawdę kluczowy. Przed nami wdrażanie nowej, bardzo ambitnej Wspólnej Polityki Rolnej, która wywraca na dobrą sprawę wszystko. Zmienia się to, na co idą fundusze, jak będą wydatkowane, w jaki sposób będzie wspierane rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze. Niestety jednocześnie nasilają się naciski ze strony Unii Europejskiej i jeżeli faktycznie bardzo mądrze i szybko nie wprowadzimy zmian, o które przecież postulują rolnicy, to niestety za kilka lat nie będziemy musieli już rozmawiać o Wspólnej Polityce Rolnej, bo będziemy musieli skoncentrować się na tym, jak importować żywność do Polski, a nie ją eksportować. 

Musimy wymagać odpowiedzialności

Powinniśmy robić dwie rzeczy. Powinniśmy zabezpieczyć polskiego konsumenta w żywność wysokiej jakości, w przystępnej dla niego cenie, ale jednocześnie umożliwiać eksport produktów rolno-spożywczych. Polskie rolnictwo to sieć naczyń połączonych. Jeśli jeden podmiot upada, to kilka kolejnych w przeciągu kilku miesięcy ma ogromne problemy. Ostatecznie to konsument jest tym poszkodowanym, bo nie jest w stanie kupić żywności, która jest na wyciągnięcie ręki i jest bezpieczna i zdrowa. 

Kto powinien te zmiany wprowadzać? Politycy. To od tych ludzi powinniśmy wymagać odpowiedzialności i dbania o nasze interesy. Niestety, ale praktyka pokazuje, że ci ludzie są bardzo często w pewnym stopniu oderwani od problemów. Mamy kluczowy rok i mam nadzieję, że wiele dobrych rozwiązań dla polskich rolników uda się wprowadzić właśnie teraz, a polska gospodarka dzięki właśnie tym działaniom będzie mogła dalej rosnąć. 

Przeczytaj także: