Instytut Gospodarki Rolnej zabrał głos w ważnej sprawie dla polskich producentów rolno-spożywczych, rolników oraz hodowców.

Ministerstwo Finansów przygotowało zmiany w ustawie o podatku akcyzowym, polegające na zniesieniu dla producentów rolno-spożywczych (choć nie tylko dla nich) od 1 stycznia 2017 roku przywileju zwolnienia zapłaty akcyzy za wyroby węglowe wykorzystywane do opału lub jako źródło energii do produkcji.

W efekcie tysiące polskich firm oraz przedsiębiorców-rolników (np. branża mleczarska, branża mięsna, uprawy warzyw i owoców w szklarniach), będzie musiało płacić całą akcyzę za zakupiony węgiel (miał itp.). Do tej pory na mocy obowiązującego prawa są zwolnieni, co pozwalało im zachować konkurencyjność.

Dyrektor Instytutu Jacek Strzelecki, wyraził opinię w dzienniku "Rzeczpospolita", że ta zmiana odbije się na producentach jak i konsumentach. Przede wszystkim dla pierwszych wzrosną znacznie koszty produkcji . Instytut oszacował, że producenci będą musieli zapłacić więcej od 50 tys. zł do nawet kilkuset tysięcy złotych rocznie. W rezultacie dla konsumentów zdrożeje żywność, bo firmy rolno-pożywcze będą musiały gdzieś ten wzrost sobie skompensować.

Spotkanie ministrow rolnictwa z panstw Europy Środkowej

Dziś na Węgrzech (w Wyszehradzie) odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii (GV4+4).

Więcej...
Ekoterroryzm coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Wywiad ze Szczepanem Wojcikiem

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej udzielił wywiadu dla portalu wmeritum.pl na temat zjawiska ekoterroryzmu, które...

Więcej...
133 mln euro na promocje produktów rolnych

Komisja Europejska w Rocznym Programie Prac na 2017 rok przeznaczy 133 mln euro na programy informacyjne i promocyjne...

Więcej...
Dlaczego Polska nie zdobywa rynku mleczarskiego w Azji – Analiza błędów

Podczas IV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mówiono dużo o możliwościach rynkowych...

Więcej...

   

Kontakt z Instytutem

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

2016 © Instytut Gospodarki Rolnej