Od kilku lat Polska odnotowuje dodatni bilans handlowy jeśli chodzi o produkty rolno - spożywcze, czyli następuje przewaga eksportu nad importem. Od ubiegłego roku jednak Polska boryka się ze znacznymi problemami, utrudniającymi eksport, takimi jak afrykański pomór świń (ASF), ptasia grypa, czy rosyjskie embargo utrzymujące się już kilka lat. Jakie są perspektywy handlu polskimi produktami rolno – spożywczymi? Na ten temat na antenie Jedynki Polskiego Radia rozmawiał Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Wydaje mi się, że wielkość eksportu się nie zmniejszy. Natomiast obawiam się, że dynamika pozostanie na podobnym poziomie do tego, z którym mamy do czynienia teraz – zaznacza Jacek Podgórski. Gdy weźmiemy pod uwagę lata 2014-2015 mieliśmy 9-procentowy wzrost eksportu polskich produktów rolno – spożywczych. Osiągnęliśmy poziom niemalże 24 mld euro eksportu, to bardzo dużo – zaznacza. Natomiast druga połowa roku 2016 to było już bardzo silne wyhamowanie. Przypomnę, że był to czas, kiedy zaczęliśmy na poważnie borykać się z problemami ASF – u, doszła do tego ptasia grypa, mamy także cały czas rozwijającą się i w zasadzie bez perspektyw na dobre dla nas rozwiązanie, kwestię rosyjskiego embarga – dodaje Podgórski.

 

Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej zauważa konieczność pozyskania nowych i utrzymania dotychczasowych rynków zbytu spoza Unii Europejskiej, zauważając w nich ogromny potencjał dla polskich producentów.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło ostatnio założenia na rok 2017. Tutaj wytypowało 14 priorytetowych, jeżeli chodzi o eksport, rynków, to są rynki spoza Unii Europejskiej. Obecnie 82 proc. polskiego eksportu produktów rolno – spożywczych trafia na rynki Unii Europejskiej, ale Polska eksportuje także do krajów spoza Unii: (…) Stany Zjednoczone, Kanada, Wietnam, Chiny, Indie – to są wielkie rynki – wymienia dyrektor IGR. (…) W Berlinie minister Zarudzki rozmawiał z przedstawicielem Egiptu, (…) to pozwala nam budować cały czas dodatnie saldo eksportu – tłumaczy.

 

Podgórski dostrzega również konieczność łączenia się rolników w spółdzielnie, dzięki którym rolnicy mogliby działać na rzecz wspólnego interesu. Zrzeszanie się rolników ułatwiłoby m.in. negocjowanie korzystnych cen oraz zwiększenie eksportu do daleko położonych państw, co czyniłoby go opłacalnym.

 

Za warty uwagi w kwestii eksportu Jacek Podgórski uważa przemysł futrzarski. Mimo kontrowersji jakie w wyniku licznych manipulacji ostatnio narosły wokół ten branży nie można pomijać wkładu, jaki branża futerkowa przynosi polskiej gospodarce.

Polska jest jednym z czołowych eksporterów, producentów skór na świecie. Ta branża, która nie jest dotowana z budżetu, zapewnia nam wpływy na poziomie 1,3 mld wartości dodanej do budżetu państwa rocznie. To jest wartość samego eksportu – zaznacza. Eksportujemy niemalże 100 proc. tego produktu na rynki zagraniczne i to nie byle jakie rynki, bo są to Chiny, Kanada, Stany Zjednoczone, ale także multum mniejszych państw – dodaje.

 

Audycja „Agro-Faktów” dostępna TUTAJ.

 

 

polskieradio.pl/EZ/Fot.PR24/PJ/polskieradio.pl

Spotkanie ministrow rolnictwa z panstw Europy Środkowej

Dziś na Węgrzech (w Wyszehradzie) odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii (GV4+4).

Więcej...
Ekoterroryzm coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Wywiad ze Szczepanem Wojcikiem

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej udzielił wywiadu dla portalu wmeritum.pl na temat zjawiska ekoterroryzmu, które...

Więcej...
133 mln euro na promocje produktów rolnych

Komisja Europejska w Rocznym Programie Prac na 2017 rok przeznaczy 133 mln euro na programy informacyjne i promocyjne...

Więcej...
Dlaczego Polska nie zdobywa rynku mleczarskiego w Azji – Analiza błędów

Podczas IV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mówiono dużo o możliwościach rynkowych...

Więcej...

   

Kontakt z Instytutem

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

2016 © Instytut Gospodarki Rolnej