Polacy za pieniądze z 500+ nie będą kupować żywności, natomiast program ten pozwoli podnieść marże i skompensuje nowy podatek od sprzedaży, który planuje wprowadzić rząd – wynika z badania, jakie przeprowadził Instytut Gospodarki Rolnej wśród ekspertów od rynku rolnego w instytucjach finansowych.

Jakub Olipra z Departamentu Analiz Makroekonomicznych w banku Credit Agricole (CA) nie widzi groźby w obecnej deflacji i jego zdaniem stopy zostaną zmienione dopiero w 2017 roku. – Biorąc pod uwagę powyższe czynniki uważamy, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie do lipca 2017 r. W naszej ocenie, ze względu na rosnącą inflację i wysokie prawdopodobieństwo jej powrotu do celu w horyzoncie kilku kwartałów, Rada zdecyduje się na rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w lipcu 2017r. i podniesie stopy procentowe łącznie o 50 pb w 2017 r. – powiedział.

Podobnie uważają pozostali eksperci, których o to zapytał Instytut Gospodarki Rolnej. W sumie jest zgodna opinia, że obecne warunki gospodarcze, w tym sytuacja na rynkach rolnych, nie dają podstaw do zmian (ani w górę, ani w dół) stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej jaka zbiera się już we wtorek.

W kwestii poziomu cen żywności nie są już jednomyślni. Główny ekonomista Spółdzielczej Grupy Bankowej (SGB Bank) przewiduje wzrost 3 proc. i większego – jego zdaniem – nie należy się spodziewać, bo jest nadpodaż. – Wzrost średnich cen żywności nie będzie duży, co najwyżej kilkuprocentowy, a to z uwagi na dużą podaż żywności na rynkach międzynarodowych – powiedział Michał Jurek.

Na przeciwnym biegunie jest ocena banku BZ WBK. Jego eksperci przewidują spadek -1%.

Spadku spodziewa się także Jakub Olipra z departamentu Analiz Makroekonomicznych w banku Credit Agricole, który przewiduje, że „ceny detaliczne żywności i napojów bezalkoholowych spadną o 0,7% do końca roku w porównaniu do końca czerwca”.

W przypadku Programu Rodzina 500+ są zgodni, co do tego, że pozyskane pieniądze Polacy nie zainwestują w żywność. Jednie wzrosty przewidywane są dla żywności o wysokiej jakości. Eksperci BZ WBK oceniają, że 500+ pozwoli przerzucić na klientów koszty planowanego podatku od sprzedaży oraz rządowy program wsparcia rodzin pozwoli podnieść marże w handlu.

Podobnie uważa analityk CA Jakub Olipra, który podkreślił, że na ceny żywności będzie mieć większy wpływ nie program 500+, ale podatek od sprzedaży. – Większy wpływ na ceny żywności może mieć podatek handlowy – zaznaczył ekspert.

Zapytani przez Instytut eksperci w sprawie skutków Brexitu dla polskiego rynku rolnego są zgodni, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE byłoby niekorzystne, ale są rozbieżności, co do tego, jakie skutki dotknęłyby polski rynek rolno-spożywczy (RRS).

Skutki negatywne Brexitu dla polskiego RRS – zdaniem Piotra Lebiedzińskego, wicedyrektora Departamentu Planowania i Analiz w Banku Polskiej Spółdzielczości – mogą być odczuwalne dopiero w perspektywie długoterminowej. Podkreśli, że obecne czupurne wypowiedzi polityków na ten temat nie mają większego znaczenia. – Wydaje się, że mimo buńczucznych wypowiedzi przedstawicieli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, prawdopodobieństwo wprowadzenia ograniczeń w kontaktach handlowych Wielkiej Brytanii z krajami Unii nie jest wysokie – powiedział Lebiedziński. – Dlatego niewątpliwie niekorzystny wpływ Brexit’u dla naszej gospodarki, w tym rolnictwa nie nastąpi natychmiast, a jego skutki powinny ograniczyć się do obniżenia funduszy unijnych w kolejnej perspektywie budżetowej – podkreślił.

Podobnie uważa Stefan Grzyb z Zespołu Sprzedaży i Produktów Sektora Rolno-Spożywczego banku PKO BP. – Pomimo wahań finansowych, spadków na giełdach, znacznego osłabienia funta, myślę, że w kontaktach gospodarczych zwycięży pragmatyzm – powiedział.

Pobierz Raport w formacie PDF

Spotkanie ministrow rolnictwa z panstw Europy Środkowej

Dziś na Węgrzech (w Wyszehradzie) odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii (GV4+4).

Więcej...
Ekoterroryzm coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Wywiad ze Szczepanem Wojcikiem

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej udzielił wywiadu dla portalu wmeritum.pl na temat zjawiska ekoterroryzmu, które...

Więcej...
133 mln euro na promocje produktów rolnych

Komisja Europejska w Rocznym Programie Prac na 2017 rok przeznaczy 133 mln euro na programy informacyjne i promocyjne...

Więcej...
Dlaczego Polska nie zdobywa rynku mleczarskiego w Azji – Analiza błędów

Podczas IV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mówiono dużo o możliwościach rynkowych...

Więcej...

   

Kontakt z Instytutem

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

2016 © Instytut Gospodarki Rolnej