5 grudnia została ogłoszona ustawa ułatwiająca sprzedaż żywności rolnikom. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2017 roku. Czy jest martwa? Resort rolnictwa poinformował, że przygotowano roboczą wersję rozporządzenia do ustawy.

Ustawa ułatwiająca rolnikom sprzedaż własnych artykułów żywnościowych została na początku grudnia podpisana przez prezydenta. O jej wprowadzenie postulowały liczne grupy rolników. Dzięki nowej ustawie gospodarze będą mogli wytworzyć z własnej uprawy lub chowu np. szynki, kiełbasy, pasztety, ser, masło, marynaty, dżemy, pierogi, płatki, oleje i sprzedać je turyście, sąsiadowi lub innym zainteresowanym kupnem konsumentom.

Na poniedziałkowej konferencji w Sejmie poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko podkreślił, że resort rolnictwa w dalszym ciągu nie przygotował rozporządzeń do ustawy. To według niego karygodne, gdyż ustawa jest oczekiwana przez obywateli, zarówno rolników jak i konsumentów.

– Już w trakcie całego procedowania zwracałem uwagę, że w tej ustawie najważniejsze są rozporządzenia dotyczące wymagań sanitarnych, wymagań weterynaryjnych. (...) Okazuje się, że te rozporządzenia dalej nie są przygotowane i ustalone z Ministerstwem Zdrowia 

– poinformował Jarosław Sachajko w rozmowie ze Światem Rolnika.

– Jest ustawa. Ustawa wejdzie w życie, bo prezydent ją podpisał. I bardzo dobrze, że jest podpisana, ale ona jest martwa, bo nie ma najważniejszego rozporządzenia. I dalej rolnicy będą mogli być ścigani przez weterynarię, przez sanepid, ponieważ nie wiadomo, w jakich warunkach mają przetwarzać żywność 

– dodał.

Resort rolnictwa poinformował natomiast o tym, że przygotowano już roboczą wersję rozporządzenia, które będzie dotyczyć rolniczego handlu detalicznego. Znajduje się ono na końcowym etapie prac legislacyjnych. Po ustaleniu ostatecznej treści projekt zostanie skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Przy prowadzeniu produkcji i sprzedaży żywności przez rolników w ramach działalności rolniczy handel detaliczny rolnicy są zobowiązani do spełniania przede wszystkim wymagań rozporządzenia (WE) nr 852/2004. Przepisy te przewidują, że w przypadku gdy produkcja prowadzona jest przy wykorzystaniu pomieszczeń używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne (np. przy wykorzystaniu sprzętu i urządzeń gospodarstwa domowego w kuchni domowej), zamiast wymogów określonych w załączniku II w rozdziale II tego rozporządzenia, obowiązują wymogi określone w jego załączniku II w rozdziale III (uproszczone wymagania higieniczne).

Dodatkowo planuje się objęcie tymi uproszczonymi wymaganiami podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny, które w ramach prowadzonej działalności wykorzystują do prowadzenia produkcji żywności pomieszczenia inne niż używane głównie jako prywatne domy mieszkalne (np. osobne budynki zlokalizowane na terenie gospodarstwa). Projekt rozporządzenia w tej sprawie jest przygotowywany w resorcie rolnictwa i będzie podlegać procedurze notyfikacji Komisji Europejskiej i pozostałym państwom członkowskim Unii Europejskiej. Termin wejścia w życie rozporządzenia zaplanowano na 1 stycznia 2017 roku.

Ministerstwo informuje, że notyfikacja projektu rozporządzenia nastąpi na końcowym etapie prac legislacyjnych, po rozpatrzeniu projektu przez komisję prawniczą i przed podpisaniem rozporządzenia przez ministra rolnictwa. Według MRiRW czas trwania etapu notyfikacji zależy w głównej mierze od charakteru stanowisk, które mogą być w ramach tej procedury zgłoszone przez inne państwa członkowskie UE lub Komisję Europejską, i wynosi minimum trzy miesiące.

Minister rolnictwa wraz z ministrem zdrowia ma określić w rozporządzeniach: limity ograniczające rozmiar działalności prowadzonej przez jeden podmiot w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz wymagania higieniczne dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny produktami pochodzenia zwierzęcego i żywnością złożoną.

minrol.gov.pl/polskieradio.pl/AZK/Fot. pixabay.com

 

Spotkanie ministrow rolnictwa z panstw Europy Środkowej

Dziś na Węgrzech (w Wyszehradzie) odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii (GV4+4).

Więcej...
Ekoterroryzm coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Wywiad ze Szczepanem Wojcikiem

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej udzielił wywiadu dla portalu wmeritum.pl na temat zjawiska ekoterroryzmu, które...

Więcej...
133 mln euro na promocje produktów rolnych

Komisja Europejska w Rocznym Programie Prac na 2017 rok przeznaczy 133 mln euro na programy informacyjne i promocyjne...

Więcej...
Dlaczego Polska nie zdobywa rynku mleczarskiego w Azji – Analiza błędów

Podczas IV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mówiono dużo o możliwościach rynkowych...

Więcej...

   

Kontakt z Instytutem

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

2016 © Instytut Gospodarki Rolnej