Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej był gościem programu Wieś to też Polska, w którym analizował bieżące aspekty polskiej polityki rolnej. 

– To jest projekt, który powinien być wprowadzony już dawno temu. Dlaczego? Przede wszystkim wyrównuje szanse, ogromne dysproporcje, które występowały do tej pory między rolnikami drobnymi czy też średnimi a takimi firmami czy organizacjami, mam tu na myśli np. sklepy wielkopowierzchniowe, które wykorzystywały swoją przewagę ekonomiczną 

– powiedział prezes Instytutu Gospodarki Rolnej, odnosząc się do rządowej ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu nieuczciwej przewagi kontraktowej.

– Producenci wiedzą, że w każdym kraju, w Polsce również, występuje patriotyzm gospodarczy. Ludzie chcą kupować polskie produkty, bo po prostu są dobre. Mają bardzo dobrą opinię, bo faktycznie są dobre. Producenci wykorzystują znakowanie, wykorzystują, pisząc, że jest to produkt polski, natomiast w Polsce został on co najwyżej zapakowany, a surowce nie są polskie. Ustawa, która wejdzie w życie dokładnie określa, co może być oznaczone logotypem „Produkt polski” 

– tłumaczył Szczepan Wójcik, mówiąc o korzyściach, które płynąć będą z ustawy regulującej zasady znakowania produktów logiem „Produkt polski”.

Prezes IGR pochlebnie wypowiedział się także na temat zmian w prawie, które spowodują ułatwienie rolnikom sprzedaży bezpośredniej produktów wytworzonych i przetworzonych w własnych gospodarstwach. 

– Jeśli mam ochotę jeść kiełbasę, którą rolnik wytworzył ze swojego zwierzęcia, to po prostu idę i kupuję bez narażenia tej osoby na jakieś konsekwencje prawne 

– wyjaśniał Szczepan Wójcik

Prezes Instytutu podkreślał także pozytywne aspekty intensyfikowania eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na rynek chiński, wyrażając jednocześnie pewne zaniepokojenie względem podpisanej niedawno umowy CETA

– Umowa jest podpisana, natomiast mam spore wątpliwości co do tego, czy będzie ona korzystna dla nas.

Jp/Fot. IGR

 

 

 

Spotkanie ministrow rolnictwa z panstw Europy Środkowej

Dziś na Węgrzech (w Wyszehradzie) odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii (GV4+4).

Więcej...
Ekoterroryzm coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Wywiad ze Szczepanem Wojcikiem

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej udzielił wywiadu dla portalu wmeritum.pl na temat zjawiska ekoterroryzmu, które...

Więcej...
133 mln euro na promocje produktów rolnych

Komisja Europejska w Rocznym Programie Prac na 2017 rok przeznaczy 133 mln euro na programy informacyjne i promocyjne...

Więcej...
Dlaczego Polska nie zdobywa rynku mleczarskiego w Azji – Analiza błędów

Podczas IV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mówiono dużo o możliwościach rynkowych...

Więcej...

   

Kontakt z Instytutem

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

2016 © Instytut Gospodarki Rolnej