Trwają pracę nad zmianą ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków unijnych. Projekt ma na celu uproszczenie procedur związanych z realizacją PROW.

15 listopada odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW) oraz niektórych innych ustaw. Projekt ma m.in. zapewnić szybsze uruchomienie i prawidłowe wdrażanie działań w ramach PROW.

– Próbujemy to wszystko poprawiać, próbujemy to zmieniać, upraszczać. To, co jest możliwe. Tam, gdzie nie możliwe, to trudno. To trzeba wytłumaczyć – wyjaśnia poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

W projekcie poruszana została kwestia doradztwa rolniczego. Doradcy maja dawać rolnikom obiektywną, sprawdzona wiedzę. Ministerstwo rolnictwa proponuje uruchomienie mechanizmu podnoszenia kwalifikacji dla osób odpowiedzialnych za konsultacje z rolnikami.

– Państwo ma obowiązek zapewnić rolnikom sprawne wiarygodne doradztwo rolnicze. W Polsce eksperymenty związane z doradztwem rolniczym niestety doprowadziły do tego, że to doradztwo przestało być wiarygodne dla rolników, stało się zakładnikiem lokalnych układów politycznych

– poinformował Ardanowski.

Reporter: Paweł Biczak

Zdjęcia: Janusz Kojro/swiatrolnika

Montaż: Barbara Goliasz/swiatrolnika

Fot. swiatrolnika.info

 

Spotkanie ministrow rolnictwa z panstw Europy Środkowej

Dziś na Węgrzech (w Wyszehradzie) odbędzie się spotkanie ministrów rolnictwa z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Bułgarii, Chorwacji, Rumunii i Słowenii (GV4+4).

Więcej...
Ekoterroryzm coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Wywiad ze Szczepanem Wojcikiem

Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej udzielił wywiadu dla portalu wmeritum.pl na temat zjawiska ekoterroryzmu, które...

Więcej...
133 mln euro na promocje produktów rolnych

Komisja Europejska w Rocznym Programie Prac na 2017 rok przeznaczy 133 mln euro na programy informacyjne i promocyjne...

Więcej...
Dlaczego Polska nie zdobywa rynku mleczarskiego w Azji – Analiza błędów

Podczas IV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej mówiono dużo o możliwościach rynkowych...

Więcej...

   

Kontakt z Instytutem

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

2016 © Instytut Gospodarki Rolnej