Zła prognoza dla rynku piwa, spada liczba konsumentów w Polsce

Instytut Gospodarki Rolnej | 26 grudzień 2017

Jak przekonuje prezes Carlsberg Polska, rok 2018 może przynieść spadek produkcji piwa. Wszystko za sprawą zmniejszającej się liczby konsumentów tegoż trunku nad Wisłą. W przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy rynek piwa w Polsce spadł aż o 3,5 proc. pod względem wielkości obrotów.

Jak wynika z prognoz, rok 2018 nie będzie dobrym rokiem dla producentów piwa w naszym kraju. Zdaniem Tomasza Bławata, prezesa Carlsberg Polska tegoroczny sezon przyniesie nawet trzyprocentowy spadek. Jak przekonuje Bławat, za taki stan rzeczy odpowiadać może duża liczba konkurencyjnych firm na rodzimym rynku, a także czynnik demograficzny.

 „Dane wskazują, że liczba konsumentów będzie zmniejszała się, co może mieć negatywny wpływ na kategorię piwa” – mówi prezes Carlsberg Polska i dodaje, że sytuacja może chwilowo ulec poprawie latem 2018 roku, a to ze względu na odbywające się w tym czasie Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji.

Zdaniem Bławata, impreza sportowa tego formatu to doskonała okazja nie tylko do kibicowania ale także do podniesienia sprzedaży: „Polska drużyna zakwalifikowała się do mistrzostw i przed nami wiele okazji do kibicowania, co może pomóc kategorii” – stwierdza prezes Carlsberg Polska.

Wyraźnie zaznacza się również pewien trend jeśli chodzi o produkcję piwa. Znacznie lepiej na rynku radzą sobie piwa jakościowe w porównaniu z piwami mainstreamowymi, których sprzedaż w zeszłym roku spadla łącznie o ponad 10%. Ów trend jak przekonuje prezes Carlsberg Polska wiąże się przede wszystkim ze wzrostem poziomu wiedzy przeciętnego konsumenta na temat piwa. Od przyszłego roku spada również akcyza na piwa z małych lokalnych browarów.

Zdaniem Bławata, zła sytuacja utrzymuje się od sezonu letniego 2017: „Tegoroczny sezon letni był słaby dla branży – zimny, z deszczową pogodą. Bardzo słaby był maj, czerwiec i lipiec - dlatego też zmieniły się szacunki co do zachowania rynku w całym 2017 roku.”

Carlsberg Polska to trzeci z największych producentów piwa w naszym kraju, jego udział w polskim rynku piwowarskim szacuje się na poziomie około 20%. Na pierwszym miejscu plasuje się z kolei Kompania Piwowarska (japońska grupa Asahi), a na drugim Grupa Żywiec (grupa Heineken). 

Carlsberg jako jeden z największych graczy na polskim rynku zatrudnia ponad 1300 pracowników w kilku browarach rozlokowanych w różnych zakątkach Polski: w Browarze Okocim w Brzesku, Browarze Bosman w Szczecinie a także browarze Kasztelan w Sierpcu. Producent oferuje swoim konsumentom piwa powszechnie znane w naszym kraju. Wśród marek znajdują się: Carlsbeg, Kasztelan, Okocim, Piast, Harnaś czy Somersby. Od 2015 Carlsberg zajmuje się także dystrybucją do Polski piwa Guinness.

Carlsberg Polska jest oddziałem duńskiego przedsiębiorstwa piwowarskiego - Carlsberg Group, które działa na terenie 50 państw zatrudniając łącznie ponad 40 tysięcy osób. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Kopenhadze. Spółka w Polsce powstała w 2001 roku.

Zobacz też:

Prezes IGR: Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców. Do tego chyba nie da się nabierać na odrealnione postulaty i niepoparte faktami argumenty różnych szkodliwych środowisk. Chcę w to wierzyć. - przekonuje prezes Jacek Podgórski

Mizerne perspektywy dla unijnego rolnictwa

Z raportu „EU Agricultural Outlook 2017-2030” wynika, że w rozwijającej się Wspólnocie coraz mniej obywateli ma zamiar wiązać swoją przyszłość z rolnictwem, a cały sektor czekają kolosalne zmiany w zdolnościach produkcyjnych.

Kolejne podnoszenie standardów hodowli zwierząt futerkowych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, który ma za zadanie wykonanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. Dotyczy ono warunków hodowli zwierząt oraz handlu nimi na terenie Unii Europejskiej. Wśród szeregu przepisów dotyczących zwierząt gospodarskich znalazły się także i te podnoszące jakość hodowli zwierząt futerkowych.

KONTAKT Z INSTYTUTEM

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

 
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej