Priorytety nowego ministra rolnictwa Czech

Instytut Gospodarki Rolnej | 29 grudzień 2017

Nowy mniejszościowy rząd Czeskiej Republiki czeka głosowanie w parlamencie nad udzieleniem wotum zaufania, które odbędzie się dopiero 9 stycznia. Jednakże powołani przez prezydenta Miloša Zemana ministrowie rozpoczęli swoją pracę już w grudniu. Nowym szefem resortu rolnictwa został 54-letni przedsiębiorca Jiří Milek. Wśród najważniejszych zadań jakie stawia sobie minister, Milek wymienił samowystarczalność żywnościową Czech, zatrzymanie importu produktów niskiej jakości oraz walkę o podwyższenie dopłat dla rolników.

Po wygranej w wyborach partii ANO 2011 (pol. tak), kierowanej przez kontrowersyjnego biznesmena Andreja Babiša, nie udało się zapewnić większości w czeskim parlamencie dla nowego rządu. Wobec tego Babiš zapowiedział utworzenie rządu mniejszościowego, w którym obejmie tekę premiera, jednocześnie nie zamykając drzwi dla potencjalnych koalicjantów.

 Za sektor rolnictwa w nowym gabinecie odpowiadać ma Jiří Milek, będący wcześniej dyrektorem generalnym i prezesem koncernu Úsovsko. Nowy minister nie należy do żadnej partii, aczkolwiek w wyborach startował, bez powodzenia, z list partii Babiša. Milek uzyskał rekomendację czeskiej Izby Rolniczej - „jako człowiek, który pracował przez całe życie w sektorze rolniczym”- podsumował nowy premier.

Bez entuzjazmu na wybór nowego ministra zareagowało czeskie zrzeszenie prywatnych rolników. Jaroslav Šebek, będący sekretarzem zrzeszenia obawia się, że Milek będzie optował za rozwiązaniami korzystnymi dla wielkiego kapitału, a nie drobnych rolników. Podkreśla, że przez większość życia związany był z korporacjami spożywczymi. Ponadto sam premier, będący miliarderem był do lutego 2017 roku właścicielem Agrofertu - holdingu chemicznego, spożywczego i medialnego, kiedy to przeniósł firmę  do funduszu powierniczego, aby zachować zgodność z nowo wprowadzonym prawem dotyczącym eliminowania konfliktu interesów.

Lider zwycięskiej partii twierdzi jednak, że nowy szef resortu rolnictwa to ekspert, który jest przedsiębiorcą rolnym i dobrze zna branżę przetwórstwa żywności.  Premier zaznacza, że Milek -Zrezygnował z dobrych zarobków w prywatnym biznesie, aby móc pracować dla państwa i promować interesy naszych rolników.

Nowy minister na pierwszej konferencji prasowej stwierdził, iż każdy „rozwinięty naród traktuje samowystarczalność żywnościową jako priorytet”, a Czechy zdaniem Mileka nie mogą być wyjątkiem. Kolejnym celem jest zwiększenie środków przeznaczonych dla czeskich rolników w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku. Na koniec dodał, że bardzo ważna jest dla niego kwestia jakości żywności trafiającej na rynek środkowo wschodnioeuropejski. Nowy rząd nie zgadza się na defaforyzowanie przez kraje starej unii państw byłego bloku wschodniego.

Rynek Czech i jej sąsiadów nie może być zalany produktami niskiej jakości z zachodu i to po cenach dumpingowych – twierdzi minister. Wtórował mu Babiš, zaznaczając, że sprawę te pragnie rozwiązać na forum Unii Europejskiej. W tym zakresie nowy rząd wpisuje się w linię swoich poprzedników, którzy również akcentowali te kwestię, wraz państwami grupy wyszehradzkiej.

Zobacz też:

Prezes IGR: Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców. Do tego chyba nie da się nabierać na odrealnione postulaty i niepoparte faktami argumenty różnych szkodliwych środowisk. Chcę w to wierzyć. - przekonuje prezes Jacek Podgórski

Mizerne perspektywy dla unijnego rolnictwa

Z raportu „EU Agricultural Outlook 2017-2030” wynika, że w rozwijającej się Wspólnocie coraz mniej obywateli ma zamiar wiązać swoją przyszłość z rolnictwem, a cały sektor czekają kolosalne zmiany w zdolnościach produkcyjnych.

Kolejne podnoszenie standardów hodowli zwierząt futerkowych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, który ma za zadanie wykonanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. Dotyczy ono warunków hodowli zwierząt oraz handlu nimi na terenie Unii Europejskiej. Wśród szeregu przepisów dotyczących zwierząt gospodarskich znalazły się także i te podnoszące jakość hodowli zwierząt futerkowych.

KONTAKT Z INSTYTUTEM

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

 
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej