Będzie niższy VAT na żywność?

Instytut Gospodarki Rolnej | 27 grudzień 2017

W sejmowej „zamrażalce” spoczywa projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Posłowie wnioskodawcy chcą, aby wszystkie artykuły żywnościowe objęte obecnie stawką 7 proc. oraz wyroby spożywcze objęte stawką 22 proc. miały od 1 stycznia 2018 roku ujednoliconą stawkę 5 proc.

Oczywiście dziś nie funkcjonują wymienione wyżej stawki 7 i 22 proc., tylko na mocy art. 146a ustawy o podatku od towarów i usług, do dnia 31 grudnia 2018 r. jest to odpowiednio 8 i 23 proc. Ciekawe, że wnioskodawcami projektu są posłowie Platformy Obywatelskiej, która odpowiada za „czasowe” podniesienie w Polsce podatku VAT. Przypomnijmy, że stawką 22 proc. (dziś 23 proc.) objęte są m.in. kawa, herbata, wyroby cukiernicze oraz czekolada.

Wnioskodawcy uzasadniają potrzebę regulacji koniecznością uproszczenia systemu podatkowego, ograniczenia nadużyć związanych z tzw. wyłudzeniem podatku VAT oraz ochroną najuboższych. Ujednolicony niższy VAT dotyczyłby także owoców, skrobi, przypraw, sosów, zup i pieczywa.

Wnioskodawcy zauważają, że obniżenie stawki podatku ma również znaczenie społeczne. Obniżenie to powinno przełożyć się na koszty zakupu tych towarów. Będzie to miało pozytywne znaczenie szczególnie dla najuboższych grup konsumentów, co jest bardzo istotne przy rosnącej inflacji i wzroście cen wielu produktów spożywczych.

Koszty obniżenia i ujednolicenia dwóch stawek szacowane są rocznie na 1,2-1,6 mld zł, przy zastrzeżeniu, że obniżenie nie będzie dotyczyło napojów bezalkoholowych. Jako źródło finansowania dosyć ogólnie wskazano wpływy budżetowe z tytułu zwiększonego poboru podatku VAT w wyniku uszczelnienia systemu podatkowego.

Wraz z początkiem roku 2018 minie siódma rocznica podniesienia stawek podatku VAT, które miały obowiązywać jedynie przez trzy lata. Początkowo stawki 8 i 23 proc. miały obowiązywać do końca roku 2013, jednak rząd Donalda Tuska zdecydował o przedłużeniu ich obowiązywania na lata 2014-2016. Rząd Prawa i Sprawiedliwości niestety utrzymał wyższe stawki.

 

Zobacz też:

Prezes IGR: Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców. Do tego chyba nie da się nabierać na odrealnione postulaty i niepoparte faktami argumenty różnych szkodliwych środowisk. Chcę w to wierzyć. - przekonuje prezes Jacek Podgórski

Mizerne perspektywy dla unijnego rolnictwa

Z raportu „EU Agricultural Outlook 2017-2030” wynika, że w rozwijającej się Wspólnocie coraz mniej obywateli ma zamiar wiązać swoją przyszłość z rolnictwem, a cały sektor czekają kolosalne zmiany w zdolnościach produkcyjnych.

Kolejne podnoszenie standardów hodowli zwierząt futerkowych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, który ma za zadanie wykonanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. Dotyczy ono warunków hodowli zwierząt oraz handlu nimi na terenie Unii Europejskiej. Wśród szeregu przepisów dotyczących zwierząt gospodarskich znalazły się także i te podnoszące jakość hodowli zwierząt futerkowych.

KONTAKT Z INSTYTUTEM

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

 
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej