Szakal złocisty - nowe zagrożenie dla rolników we Francji

Instytut Gospodarki Rolnej | 22 grudzień 2017

Myśliwi z departamentu Haute-Savoie, leżącego przy granicy ze Szwajcarią opublikowali zdjęcie szakala złocistego, przemykającego tuż przed obiektywem aparatu-pułapki. To kolejny po wilkach gatunek, który stanowi zagrożenie dla zwierząt hodowlanych we Francji.

Jak zapewniają przedstawiciele Związku Myśliwych z Haute-Savoie, opublikowana fotografia jest autentyczna i została zrobiona tej jesieni. Zwierzę zostało namierzone tuż przy masywie Chablais, leżącym na pograniczu pomiędzy Francją, a Szwajcarią. Jak przekonuje Andre Mugnier, prezes Związku Myśliwych, nie ma mowy o pomyłce, a to dzięki automatycznemu systemowi kamer rozlokowanych w niektórych obszarach obserwacji wilków i rysi, które dają niezwykle wyraźny obraz.

Mało entuzjastycznie do powyższych doniesień podchodzą z kolei francuscy rolnicy, w szczególności hodowcy owiec. Pojawienie się na tym terenie kolejnego drapieżnika to bezpośrednie zagrożenie dla ich trzody. Warto nadmienić, że hodowcy ciągle walczą o ograniczenie populacji wilków, których liczba drastycznie rośnie. Według oficjalnych szacunków w Alpach żyje obecnie 360 wilków, które zabijają rocznie ponad 10 tysięcy owiec.

Populację wilka wytępiono we Francji niemal doszczętnie w latach 30-tych ubiegłego wieku. W Alpy ponownie sprowadzono je w latach 90-tych i od tego czasu regularnie odnotowuje się przyrost ich populacji o około 20 procent rocznie. W związku z powyższym coraz częściej dochodzi również do ataku wilków na zwierzęta hodowlane.

Zaniepokojeni zwiększającymi się z roku na rok stratami, francuscy rolnicy zwrócili się do władz z prośbą o zezwolenie na odstrzał drapieżnika. Te jednak odmówiły, powołując się na unijne przepisy chroniące wilka, jako gatunek znajdujący się pod ścisłą ochroną. Pozwolenie na odstrzał mają jedynie wyznaczeni przez władze państwowe myśliwi i to w ściśle oznaczonej przez państwo liczbie.

Francuzi obawiają się zatem, że analogiczna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku szakali. Choć zwierzęta te są zbyt małe, by polować na duże stada owiec, to jak przekonują hodowcy, nic nie powstrzyma ich przed polowaniem na jagnięta czy drób.

Szakal złocisty to największy i jedyny ze wszystkich przedstawicieli szakal żyjący poza Afryką. Obszar jego występowania obejmuje Europę południową w pasie od Bałkan poprzez Węgry, Austrię, Mołdawię i Rumunię a także środkową i południową Azję. Pojedyncze osobniki zaobserwowano ponadto w innych krajach, takich jak: Niemcy, Słowacja czy Białoruś.

W 2015 roku obecność tego gatunku zarejestrowano również w Polsce. Pierwszy okaz na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn, kolejne w innych miejscach, co świadczy o nasilającej się w ostatnich latach ekspansji szakala złocistego w Europie. Zwierzę to, po niemal całkowitym wytępieniu w latach 60-tych ubiegłego wieku, obecnie znajduje się pod ochroną co pozwala mu stopniowo zwiększać swoja liczebność i zasiedlać kolejne obszary. Powodem migracji są prawdopodobnie zmiany klimatyczne, powodujące wzrost średniorocznej temperatury. Jednakże w Polsce będzie on już klasyfikowany, od 2019 roku, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska, jako gatunek inwazyjny dozwolony do powszechnego odstrzału.

Jeśli doniesienia francuskich myśliwych się potwierdzą, szakal złocisty będzie kolejnym drapieżnikiem, po wilku i rysiu, który przekroczył Alpy i za kilka lat na dobre ponownie zadomowi się we Francji i Europie.

Zobacz też:

Prezes IGR: Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców. Do tego chyba nie da się nabierać na odrealnione postulaty i niepoparte faktami argumenty różnych szkodliwych środowisk. Chcę w to wierzyć. - przekonuje prezes Jacek Podgórski

Mizerne perspektywy dla unijnego rolnictwa

Z raportu „EU Agricultural Outlook 2017-2030” wynika, że w rozwijającej się Wspólnocie coraz mniej obywateli ma zamiar wiązać swoją przyszłość z rolnictwem, a cały sektor czekają kolosalne zmiany w zdolnościach produkcyjnych.

Kolejne podnoszenie standardów hodowli zwierząt futerkowych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, który ma za zadanie wykonanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. Dotyczy ono warunków hodowli zwierząt oraz handlu nimi na terenie Unii Europejskiej. Wśród szeregu przepisów dotyczących zwierząt gospodarskich znalazły się także i te podnoszące jakość hodowli zwierząt futerkowych.

KONTAKT Z INSTYTUTEM

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

 
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej