Minister środowiska za hodowlą zwierząt na futra

Instytut Gospodarki Rolnej | 14 grudzień 2017

Jan Szyszko, minister środowiska w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, na antenie Polskiego Radia 24 wyraził swoją opinię na temat szeroko komentowanych w ostatnim czasie zmian, w zakresie hodowli zwierząt futerkowych w Polsce. Stanowisko ministra nie jest tożsame z projektem ustawy zgłoszonym ostatnio przez PiS.

Wbrew oficjalnemu stanowisku swojej partii, profesor Szyszko poparł idee hodowli zwierząt futerkowych na terenie naszego kraju. Minister stwierdził, że zwierzęce futra to doskonały produkt ekologiczny, a wykonywane w sposób humanitarny mogą jedynie służyć człowiekowi.

Po to czynimy sobie ziemię poddaną, żeby korzystać z tych zasobów przyrodniczych - argumentował Minister.

Minister środowiska zakpił ponadto z pseudoekologów, którzy sami nosząc buty ze skór zwierzęcych protestują przeciwko wykorzystywaniu zwierząt jako produktu. "Są ludzie, którzy noszą buty ze skóry, a protestują przeciwko temu, żeby skóry z prosiaków czy też cielaków zużyć na niezwykle dobry, przyjazny dla człowieka produkt. Ja jestem akurat tym człowiekiem, który nosi buty ze skóry i wie jakie buty nosi".

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt złożyli w Sejmie posłowie Prawa i Sprawiedliwości, z Krzysztofem Czabańskim jako sprawozdawcą. Powyższa ustawa zakłada między innymi zakaz uboju rytualnego, zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami a także wprowadzenie elektronicznego systemu czipowania i rejestracji psów. Jednak największe emocje i kontrowersje wywołuje zapis dotyczący zakazu hodowli zwierząt futerkowych.

Zdaniem  przedstawicieli branży futrzarskiej w Polsce wprowadzenie zakazu hodowli uderzy bezpośrednio w polską gospodarkę, a także w ponad 100 letnią tradycję futrzarską w naszym kraju, która zapewnia kilkanaście tysięcy miejsc pracy. Polska zajmuje drugie miejsce w Europie, a trzecie na świecie jeśli chodzi o produkcję futer. Tylko w 2016 roku w naszym kraju wyprodukowano prawie 9 mln skór, co daje ponad 17% światowej produkcji.

Zobacz też:

Prezes IGR: Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców. Do tego chyba nie da się nabierać na odrealnione postulaty i niepoparte faktami argumenty różnych szkodliwych środowisk. Chcę w to wierzyć. - przekonuje prezes Jacek Podgórski

Mizerne perspektywy dla unijnego rolnictwa

Z raportu „EU Agricultural Outlook 2017-2030” wynika, że w rozwijającej się Wspólnocie coraz mniej obywateli ma zamiar wiązać swoją przyszłość z rolnictwem, a cały sektor czekają kolosalne zmiany w zdolnościach produkcyjnych.

Kolejne podnoszenie standardów hodowli zwierząt futerkowych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, który ma za zadanie wykonanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. Dotyczy ono warunków hodowli zwierząt oraz handlu nimi na terenie Unii Europejskiej. Wśród szeregu przepisów dotyczących zwierząt gospodarskich znalazły się także i te podnoszące jakość hodowli zwierząt futerkowych.

KONTAKT Z INSTYTUTEM

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

 
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej