OPZZ Rolników będzie protestować w Warszawie

Instytut Gospodarki Rolnej | 11 grudzień 2017

Na 7 grudnia Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych  zapowiedziało protest w Warszawie, pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa oraz rozbicie tzw. „zielonego miasteczka” pod gmachem. Powodem zgromadzenia, zdaniem organizatorów, jest krytyczna sytuacja hodowców trzody chlewnej, związana z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń we wschodniej Polsce.

Związkowcy domagają się zwiększenia nakładów na odszkodowania dla rolników, którzy ponieśli największe straty oraz użycia nowych metod walki z chorobą. Największym problemem tego regionu (lubelskie przyp. redakcja) jest niedostateczny odstrzał dzików, poza tym nie wszyscy rolnicy dostali pieniądze za wybite tuczniki. Proponujemy, aby do sanitarnego odstrzału użyć dronów  i termowizorów, tak jak na Litwie i w Czechach - przekonuje Sławomir Izdebski, przewodniczący rolniczego OPZZ w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim.

W protest angażują się również samorządowcy niezadowoleni z sytuacji hodowców trzody chlewnej w swoich gminach. W naszej gminie nie ma nowych ognisk ASF, bo nie ma już hodowli. Część rolników nie dostała ani rekompensat i odszkodowań za wybite świnie. Praktycznie codziennie wpływają wnioski do gminy o rozłożenie w czasie lub umorzenie zaległości podatkowych. To oznacza, że kilkadziesiąt rodzin jest pozbawionych środków do życia – twierdzi Krzysztof Adamowicz wójt gminy Międzyrzec Podlaski.

Rząd w ostatnim czasie zwiększył środki przewidziane na walkę z pomorem świń, a na samą wypłatę rekompensat dla rolników środki zostały zwiększone ponad 3-krotnie. Kwota na odszkodowania z 7 mln zł została powiększona do 21,5 mln zł. 5 grudnia została przyjęta kolejna specustawa związana z ASF, minister Jurgiel zapowiedział również budowę ogrodzenia na granicy z Białorusią, gdzie panuje epidemia pomoru świń. Koszt budowy ma opiewać na przeszło 150 mln zł.

Powodem zwiększenia się liczby ognisk choroby jest przenoszenie jej przez dziki. Rząd zwiększył intensywność monitoringu wysyłając specjalne zespoły, w skład których weszli m.in. leśnicy i żołnierze. Główny ciężar walki z pomorem wśród dzików leży na Polskim Związku Łowieckim, a ten zdaniem ministra Krzysztofa Jurgiela  „nie zdał egzaminu”. Centrum Informacyjne Rządu w opublikowanym 5 grudnia komunikacie informuje:  "trwałe i intensywne rozprzestrzenianie się ASF stanowi istotne zagrożenie dla gospodarki narodowej, dlatego rząd planuje podjąć nadzwyczajne działanie interwencyjne". Rada Ministrów planuje wprowadzenie kar za niewykonanie planów łowieckich, a także nakłada „obowiązek współpracy organów samorządowych z dzierżawcami obwodów łowieckich. Taki sam obowiązek nałożono na nadleśniczych Państwowego Gospodarstwa Leśnego - Lasy Państwowe"- czytamy w komunikacie.

OPZZ zapowiedział udział kilku tysięcy rolników w proteście oprócz rekompensat dla hodowców trzody chlewnej związek będzie domagał się przyspieszenia prac nad prawem łowieckim oraz zakazu egzekucji komorniczych u rolników.

Zobacz też:

Prezes IGR: Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców. Do tego chyba nie da się nabierać na odrealnione postulaty i niepoparte faktami argumenty różnych szkodliwych środowisk. Chcę w to wierzyć. - przekonuje prezes Jacek Podgórski

Mizerne perspektywy dla unijnego rolnictwa

Z raportu „EU Agricultural Outlook 2017-2030” wynika, że w rozwijającej się Wspólnocie coraz mniej obywateli ma zamiar wiązać swoją przyszłość z rolnictwem, a cały sektor czekają kolosalne zmiany w zdolnościach produkcyjnych.

Kolejne podnoszenie standardów hodowli zwierząt futerkowych

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, który ma za zadanie wykonanie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r. Dotyczy ono warunków hodowli zwierząt oraz handlu nimi na terenie Unii Europejskiej. Wśród szeregu przepisów dotyczących zwierząt gospodarskich znalazły się także i te podnoszące jakość hodowli zwierząt futerkowych.

KONTAKT Z INSTYTUTEM

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

 
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej