Ustawa o zakazie handlu uderzy w rolników? Chodzi o maszyny potrzebne do prac polowych

Super User | 25 październik 2017

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych apeluje, by wprowadzając zakaz handlu w niedzielę, w okresie najintensywniejszych prac polowych uwzględnić wyjątek sprzedaży urządzeń rolniczych oraz części do nich w okresie od czerwca do września. Jacek Bereźnicki z money.pl zauważa, że "w trakcie żniw każdy dzień jest ważny i nawet Kościół usprawiedliwia rolników".

 – Czy w sytuacji awarii maszyny, rolnicy będą musieli odłożyć pracę i zmuszeni będą czekać na przyjazd serwisu do poniedziałku?

– pyta Izba.

Autorzy wniosku zwracają uwagę, że obecny projekt ustawy w ogóle nie uwzględnia interesu większości polskich rolników.

 "Jeżeli nie nastąpi zmiana podejścia, rolnik w okresie prac polowych nie będzie mógł kupić w niedzielę przysłowiowego sznurka do snopowiązałki, o częściach do maszyn rolniczych nie wspominając"

– czytamy w spostrzeżeniach izby.

Ponadto Izba zauważa, że jeśli jej postulaty nie zostaną uwzględnione, wówczas ustawa o zakazie handlu w niedzielę "zostanie bardzo źle przyjęta" na wsi, ponieważ "w dużym stopniu utrudni organizację pracy rolnikom".

Zobacz też:

Jeszcze nie zginęła – Polacy zjednoczeni w walce o wieś

Kościół, wieś, rolnictwo, ekologia czy leśnictwo – te i inne zagadnienia towarzyszyły zgromadzonym w Arenie Toruń podczas konferencji naukowej poświęconej polskiej wsi.

Koniec z jedzeniem gorszej kategorii dla Europy Środkowo-Wschodniej

Komisja Europejska tym razem stanęła po stronie Polski oraz innych krajów regionu. Po aferach z niemieckimi koncernami, które do Europy Środkowo-Wschodniej wysyłały gorszej jakości żywność, KE postanawia, że dłużej tak być nie może.

Zabiorą nam unijną kasę? Niemcy już oficjalnie cisną Brukselę

Rząd niemiecki formalnie domaga się, by Komisja Europejska miała prawo zamrażać wypłaty w ramach następnego 7-letniego budżetu Unii tym państwom członkowskim, które nie spełniają standardów unijnych.

KONTAKT Z INSTYTUTEM

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

 
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej