Ustawa o zakazie handlu uderzy w rolników? Chodzi o maszyny potrzebne do prac polowych

Super User | 25 października 2017

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych apeluje, by wprowadzając zakaz handlu w niedzielę, w okresie najintensywniejszych prac polowych uwzględnić wyjątek sprzedaży urządzeń rolniczych oraz części do nich w okresie od czerwca do września. Jacek Bereźnicki z money.pl zauważa, że "w trakcie żniw każdy dzień jest ważny i nawet Kościół usprawiedliwia rolników".

 – Czy w sytuacji awarii maszyny, rolnicy będą musieli odłożyć pracę i zmuszeni będą czekać na przyjazd serwisu do poniedziałku?

– pyta Izba.

Autorzy wniosku zwracają uwagę, że obecny projekt ustawy w ogóle nie uwzględnia interesu większości polskich rolników.

 "Jeżeli nie nastąpi zmiana podejścia, rolnik w okresie prac polowych nie będzie mógł kupić w niedzielę przysłowiowego sznurka do snopowiązałki, o częściach do maszyn rolniczych nie wspominając"

– czytamy w spostrzeżeniach izby.

Ponadto Izba zauważa, że jeśli jej postulaty nie zostaną uwzględnione, wówczas ustawa o zakazie handlu w niedzielę "zostanie bardzo źle przyjęta" na wsi, ponieważ "w dużym stopniu utrudni organizację pracy rolnikom".

Zobacz też:

Szakal złocisty - nowe zagrożenie dla rolników we Francji

Myśliwi z departamentu Haute-Savoie, leżącego przy granicy ze Szwajcarią opublikowali zdjęcie szakala złocistego, przemykającego tuż przed obiektywem aparatu-pułapki. To kolejny po wilkach gatunek, który stanowi zagrożenie dla zwierząt hodowlanych we Francji.

Prezes IGR: Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców. Do tego chyba nie da się nabierać na odrealnione postulaty i niepoparte faktami argumenty różnych szkodliwych środowisk. Chcę w to wierzyć. - przekonuje prezes Jacek Podgórski

Mizerne perspektywy dla unijnego rolnictwa

Z raportu „EU Agricultural Outlook 2017-2030” wynika, że w rozwijającej się Wspólnocie coraz mniej obywateli ma zamiar wiązać swoją przyszłość z rolnictwem, a cały sektor czekają kolosalne zmiany w zdolnościach produkcyjnych.

Kontakt
+48 (22) 299 70 35
biuro@instytutrolny.pl
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej