Wenezuela: Wielotysięczne protesty spowodowane brakiem wieprzowiny

Instytut Gospodarki Rolnej | 2 styczeń 2018

W stolicy Wenezueli Caracas, po świętach Bożego Narodzenia rozpoczęły się demonstracje przeciwko urzędującemu prezydentowi Nicolasowi Maduro. Powodem wystąpień są braki mięsa wieprzowego, będącego stałym elementem na świątecznych stołach Wenezuelczyków. W tym rządzonym przez socjalistów kraju nadal obowiązuje gospodarka nakazowo-rozdzielcza. Prezydent obiecał w listopadzie, że sklepy przed świętami będą zaopatrzone w wieprzowinę, a najubożsi otrzymają ją za darmo. Tak się jednak nie stało, a za przyczynę braków Maduro uznał sabotaż Portugalii. Władze kraju z półwyspu iberyjskiego odcięły się od tych zarzutów.

Pernil de cerdo - to tradycyjna wieprzowa pieczeń, która jest elementem świętowania Bożego Narodzenia w Wenezueli. Mając na uwadze kryzys polityczny i ogromne protesty, które miały miejsce w ostatnich miesiącach, Nicolas Maduro obiecał darmowe mięso przed świętami. Nie udało mu się dotrzymać obietnicy, którą złożył społeczeństwu. Według niego, spowodowane jest to sabotażem władz Portugalii, która nie dostarczyła wieprzowiny. Zdaniem Maduro, jest to element większego spisku skierowanemu przeciwko Wenezueli, za którym według niego, stoi prezydent Stanów Zjednoczonych.

Władze Portugalii natychmiast poinformowały, że z brakiem dostaw nie mają nic wspólnego, w ich kraju obowiązuje wolny rynek i nie wpływają na dostawców. Portugalski minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva oznajmił, że jedyną blokadą są sankcje nałożone przez Unię Europejską, ale handel odbywa się zgodnie z ich dyspozycjami i nie obejmuje żywności.

Powodem niedostarczenia wieprzowiny jest niezapłacenie przez Wenezuelskich importerów za zeszłoroczną dostawę portugalskiej firmie Raporal. Transport, który obejmował 14 tysięcy ton mięsa wyceniono na 63.5 miliona euro, do dzisiaj zapłacono tylko 23,5 miliona, a na pozostałe 40 milionów firma czeka od sierpnia, kiedy to Wenezuelczycy przestali płacić.

Minister do spraw dystrybucji żywności Wenezueli Freddy Bernal dodał na Twitterze, że winę ponoszą również Stany Zjednoczone. Jego zdaniem, w Kolumbii znajduję się 2200 ton zakupionej przez Wenezuelę  wieprzowiny, których dostawę wstrzymano przez władze USA. Co prawda kraj rządzony przez Nicolasa Maduro jest objęty sankcjami, ale nie dotyczą one eksportu żywności. Jedną z przyczyn zajęcia transportu były problemy finansowe rządu w Caracas. W listopadzie Wenezuela nie spłaciła wierzycielom zakupionych obligacji, kwota zaległości wyniosła wtedy 200 milionów dolarów, do spłacenia pozostaje jeszcze 5 miliardów dolarów.

Ostry kryzys gospodarczy w Wenezueli doprowadził w ostatnich miesiącach do niedoboru nie tylko wieprzowiny, ale również innych wielu produktów konsumpcyjnych, w tym również benzyny, mimo że kraj ten był głównym producentem ropy. Uliczne protesty w Caracas zaostrzyły się na początku tego roku, po tym jak prezydent Maduro rozwiązał zdominowany przez opozycję parlament i zastąpił go  marionetkowym zgromadzeniem narodowym. Członkami zgromadzenia są w większości zwolennicy prezydenta, jednak niektórzy z nich również brali udział w protestach związanych z „rewolucją wieprzową”.

Zobacz też:

Zakaz marnowania żywności

Szacuje się, że każdego roku Polacy wyrzucają do śmieci aż 2 miliony ton jedzenia. Jeśli do marnowanej w gospodarstwach domowych żywności doliczyć tę wyrzucaną przez supermarkety, to jak podaje Eurostat w Polsce marnowanych jest blisko 10 milionów ton produktów spożywczych. Naprzeciw marnotrawieniu żywności wychodzi projekt ustawy zmieniający obowiązujące dotychczas przepisy.

Rekordowy import karpia w 2017 roku

Jak się okazuje, aż co piąty karp spożywany przez Polaków, w tegoroczne święta pochodził z zagranicznej hodowli. Eksperci z branży rybnej podają, że „karpie podróbki” najczęściej pochodzą z Węgier, Litwy i Czech. Zdarzają się jednak i te, które importowane są z dalekich Chin.

Wenezuela: Wielotysięczne protesty spowodowane brakiem wieprzowiny

W stolicy Wenezueli Caracas, po świętach Bożego Narodzenia rozpoczęły się demonstracje przeciwko urzędującemu prezydentowi Nicolasowi Maduro. Powodem wystąpień są braki mięsa wieprzowego, będącego stałym elementem na świątecznych stołach Wenezuelczyków. W tym rządzonym przez socjalistów kraju nadal obowiązuje gospodarka nakazowo-rozdzielcza. 

KONTAKT Z INSTYTUTEM

Zapraszamy do współpracy. DOŚWIADCZENIE, które poprowadzi Cię na każdym kroku.

 

+48 (22) 299 70 35

biuro@instytutrolny.pl

 
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej