Wszystkie analizy i ekspertyzy

Optymistyczne prognozy dla producentów drobiu

Rok 2018 może okazać się bardzo korzystny dla polskich hodowców drobiu. Poprawia się sytuacja w eksporcie, na co największy wpływ ma ponowne otwarcie chińskiego rynku. Chińczycy są największym importerem żywności na świecie. Według ekspertów Krajowej Rady Drobiarstwa Państwo Środka jest najbardziej perspektywicznym rynkiem dla polskich producentów.

Zła prognoza dla rynku piwa, spada liczba konsumentów w Polsce

Jak przekonuje prezes Carlsberg Polska, rok 2018 może przynieść spadek produkcji piwa. Wszystko za sprawą zmniejszającej się liczby konsumentów tegoż trunku nad Wisłą. W przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy rynek piwa w Polsce spadł aż o 3,5 proc. pod względem wielkości obrotów.

Priorytety nowego ministra rolnictwa Czech

Nowym szefem resortu rolnictwa został 54-letni przedsiębiorca Jiří Milek. Wśród najważniejszych zadań jakie stawia sobie minister, Milek wymienił samowystarczalność żywnościową Czech, zatrzymanie importu produktów niskiej jakości oraz walkę o podwyższenie dopłat dla rolników.

Szakal złocisty - nowe zagrożenie dla rolników we Francji

Myśliwi z departamentu Haute-Savoie, leżącego przy granicy ze Szwajcarią opublikowali zdjęcie szakala złocistego, przemykającego tuż przed obiektywem aparatu-pułapki. To kolejny po wilkach gatunek, który stanowi zagrożenie dla zwierząt hodowlanych we Francji.

Będzie niższy VAT na żywność?

W sejmowej „zamrażalce” spoczywa projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Posłowie wnioskodawcy chcą, aby wszystkie artykuły żywnościowe objęte obecnie stawką 7 proc. oraz wyroby spożywcze objęte stawką 22 proc. miały od 1 stycznia 2018 roku ujednoliconą stawkę 5 proc.

Prezes IGR: Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców

Mateusz Morawiecki stawia na pierwszym miejscu interesy gospodarcze Polski i polskich przedsiębiorców. Do tego chyba nie da się nabierać na odrealnione postulaty i niepoparte faktami argumenty różnych szkodliwych środowisk. Chcę w to wierzyć. - przekonuje prezes Jacek Podgórski

Kontakt
+48 (22) 299 70 35
biuro@instytutrolny.pl
2017 © Instytut Gospodarki Rolnej